Очакваме да се гарантира оцеляването на здравеопазването до края на годината, което означава да се гарантират необходимите пари, за да се работи нормално, да се гарантира достъпът на хората и да могат да функционират лечебните заведения. Това заяви в студиото на „Тази сутрин” д-р Цветан Райчинов, председател на УС на БЛС. По-късно днес премиерът се среща с Обществения съвет в здравеопазването, за да се обсъди финансирането на системата, както и реформата и перспективите за развитие на сектора. "Ще очакваме разбиране на проблема и съответно - неговото решение", категоричен е той.
Категорични сме, че ако исканията ни не бъдат удовлетворени, ефективни протести ще има. Парите за здравеопазване са в т.нар. „голям резерв” и никой не е казал, че няма да го разблокират. Това са средства, които са предназначени единствено и само за здраве и следва да се разходват за това. Това са парите от нашите здравни вноски, беше категоричен той.
По думите му един изключително нисък процент от лекарите са с много високи заплати, това са медици с години натрупан опит, които са и високо квалифицирани. Той призна, че на отделни места има и злоупотреби, но подчерта, че сериозни, доказани факти за това все още няма.
Приемът на планови болни в МБАЛ „Св. Иван Рилски” - София е прекратен от 13 август. Пациенти попадат в т.нар. „листа на чакащи” и ще бъдат приети след 1 септември. Това каза за bTV директорът на лечебното заведение д-р Дечо Дечев. Ако се прецени, че даден пациент не може да чака, той се приема, но лечението му се заплаща не от НЗОК, а от труда на персонала – те не получават в края на месеца пари, допълни той.
Д-р Дечев заяви, че болницата му губи ежемесечно близо по 300 хил. лева. „Това беше печеливша болница, но ако парите продължават да се дават по този начин, ще може да продължи около 4-5 месеца. Тя ще работи с 35% по-нисък капацитет”, каза той.
Целия разговор, както и включването от МБАЛ "Св. Иван Рилски" можете да проследите в прикачения видеофайл.