Идеята членове на Висшия съдебен съвет бъдат проверявани за надеждност от органите на изпълнителната власт противоречи на конституционно установените принципи за разделение на властите. Това се посочва в становище на ВСС за проекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт до министъра на правосъдието Маргарита Попова.
Органите на изпълнителната власт могат да установят контрол върху функционирането на съдебната власт и ще засегнат независимостта й чрез проверките за допуск, посочват от съвета.
От ВСС не са съгласни и с предвидените промени за това държавните съдебни служители и съдиите по вписванията да се назначават от съвета, което е извън конституционно определените им правомощия.
В становището се посочва, че държавните съдебни служители и съдиите по вписванията не са магистрати и в тази връзка са извън обхвата на органите на съдебната власт.
"С вменяването на тези нови функции се създава опасност от подмяна на ролята на ВСС като кадрови и върховен орган за управление на съдебната власт и превръщането му в административен орган", пише в становището.
От съвета се противопоставят и на идеята да отпадне тайното гласуване при избор за ръководители в съдебната система, тъй като тя противоречи на Конституцията.
Според ВСС неправилна е и идеята да се създадат отделни комисии в различните области на страната, които да оценяват магистратите в отделните съдилища. Според съвета именно многократните примери за натиск от всякакво естество, включително и използване на роднински връзки и местните икономически лобита, са основанието да се премине към централизираните конкурси.
От съвета настояват и за това в закона да се предвиди възможността Етичната комисия към ВСС да може и да извършва проверки на сигнали, освен да ги възлага.
