В нощта срещу Еньовден в Разград раздаваха змейово биле. Летният дъжд не попречи на местните хора да спазят всички обичаи, свързани с празника - мъжете прескачаха огън за здраве, момите гадаеха коя за кого ще се омъжи, а възрастните отнесоха у дома въглен от еньовденския огън.
Освен билки за здраве в Лудогорието на Еньовден се берат и билки срещу змейова любов. С тях се спасяват момите, обсебени от магическата любов на змея.
„Това са билки разделни, билки омайни, те се откъсват единствено от възрастни жени в ранните сутрешни часове. От тях жените правят отвара, с която се измива момата, която е любена от змей, или пък с тези билки, най-често в тях има сено, се опушва момичето, за да се прокуди змеят и тя да се освободи от неговата магическа сила”, разказа Даниела Ганчева, Етнографски музей - Разград.
Макар днес змейове да няма, а и не всички да смятат, че те са страшни, всеки посетител на разградския Етнографски музей отнесе у дома китка змейово биле.
Мила Иванова, 16 години: Змеят не е лош. Просто всички така си мислят, защото никой не го познава, нормално е човек да се плаши от непознатото.
Нощта срещу Еньовден е свързана и с гадания за женитба на момите. Според местна традиция на покрива на дома се хвърлят три бодила, наречени на три момъка, който е разцъфнал на сутринта, за него ще се ожени момичето. Друг характерен за региона обичай е напяването на момини китки.
„На Еньовден сутринта момичетата прибират менчето, което е пренощувало под трендафила, под дюлята, след което се събират, и го изнасят отново навън. И според наричанията вече всяка една от момите може да разгадае тайната на своя бъдещ брак”, допълни Ганчева.
Преминаване под еньовденски венец, прескачане на огън за здраве и отнасяне на въглен от еньовденския огън бяха сред другите спазени от разградчани традиции. Не всички знаеха какво знача ритуалите, но се стараеха да ги спазват.
Радка Петрова: И през нощта срещу Еньовден се слага въгленчето във вода и билките. И с него може да си измиеш очите против уроки и да окадиш къщата за здраве
Възстановката на еньовденските обичаи бе част от Белите нощи на Разград, по време на които в тъмната част на денонощието културни институции влизат в градските музеи и представят там при вход свободен свои творби.