Вече няколко години действа Съветът на детето към Държавна агенция за закрила на детето и той е консултативен орган, който взима участие при подобни случаи, обясни в студиото на предаването "Тази сутрин" Илиян Ненчев от Русе – едно от децата, включили се в работата по закона.
Питаха ни основно за новите моменти в закона. Един от тях беше могат ли децата да съдят своите родители, разказа Спас Крайнин от Пазарджик. Когато децата са системно малтретирани било то сексуално или физически, то те могат да се обърнат към съда, уточни той. Целта на закона е да направи децата отговорни. Държавна агенция за закрила на детето се стреми да направи от децата отговорни хора, каза още младежът.
Това означава детето да може да получи определени отговорности още на 16 години, поясни Екатерина Кафелова от Пловдив.
Друга точка, която се залага в новия закон е невъзможността децата да се изоставят от родителите си до 3-годишна възраст. Това, което на мен ми харесва за момента е, че с този текст ще се намали броят на родителите, които изоставят децата си, обясни Спас.
Според младежите обаче в закона е пропуснато създаването на детски съдилища, а след инцидента в София, при който момче изгуби бъбрек след побой от друго момче, това вече е наложително, смятат още те.
Хората не се променят много от тийнейджърските си години и след навършване на пълнолетие. След като един младеж проявява системно агресия, то той следва да понесе тежко наказание, коментира Екатерина.