"Както виждате улицата е достатъчно оживена, имаме наблизо детска градина, имаме училище, минават страшно много деца, както и възрастни хора. Много години ВиК когато дойде разкопава и никога не асфалтира", обясни Димитринка Атанасова.
Решихме да проверим дали това е единичен случай, или практика на водното дружество.
Не се наложи дълго да търсим други белези, оставени след ремонтите. В близост до блока на г-жа Атанасова има купчина камъни. Хората разказват, че тази купчина е от 3-4 месеца, откакто са прокопали.
Потърсихме отговор от управителя на ВиК в Добрич, но той така и не намери време да отговори на оплакванията на потърпевшите. Въпреки че многократно го търсихме по телефон, изпратихме и писмено запитване до дружеството, отговор не последва. Оказа се, че и местната администрация трудно може да накара водното дружество да изпълни ангажимента си по закон - щом разрушиш пътна или тротоарна настилка, след това да я възстановиш. Според заместник кмета по строителството една от причините е, че при авария не се иска разрешение, а само уведомление.
"ВиК отстранява най-много аварии - ежедневно между 5 и 10. Върху част от улична мрежа има възстановени настилки, върху друга част – няма. Все още има много от авариите, които не са възстановени и са оставени с насип от чакъл, в много случаи едроразмерен, което създава проблеми на движението", поясни арх. Пламен Ганчев, зам. кмет на Добрич.
За да се справят с този проблем, от началото на тази година общинската администрация прави ежемесечни проверки на уличните настилки след ремонтни дейности на дружеството и изпраща писма със срокове за възстановяването им. Според арх. Ганчев това вече дава резултат.