Родители поискаха спешно въвеждане на мерки за закрила на детето при развод. Децата да се разпитват извън съдебната зала, а родител, който не дава на другия да вижда децата, да плаща солени глоби.
Преди малко повече от година Сотир официално се развежда със съпругата си. По взаимно съгласие. Сключват споразумение, според което Сотир може да вижда децата всеки ден за по два часа. А веднъж месечно да нощуват при него.
Жената обаче отива да живее в друго населено място. И срещите на Сотир и децата стават почти невъзможни.
„Имаше намеса и на полицейски органи. Писах неколкократно жалби до социалните служби и в Благоевград, и в Разлог. Какво направиха те? Те направиха проверки, от които излезе, че всичко е наред", каза бащата Сотир Лигов.
Подобни ситуации са практика, обясняват адвокати. Според Боян Рангелов, често съдът подхожда формално.
Решава кой кога може да вижда децата по матрица
„Не се отчитат конкретно стеклите се обстоятелства в живота на това семейство", каза Боян Рангелов, адвокат.
От фондация "Деца и родители - отново заедно" предлагат законодателни промени. Настояват съдът да задължава родители и деца да минават през консултации с психолог по време на развода. А ако след решението на съда, родителят не позволява на другия да вижда децата, да плаща солени глоби.
„Да се разбере, че тези съдебни решения не могат да са само хвърчащи листове, те са съдби на деца, които ще живеят по този начин", каза д-р Гиргина Стоянова, председател на фондация „Деца и родители - отново заедно".
Предлага се още децата да бъдат разпитвани извън съдебната зала
"На практика от детето се иска то да поеме товара на решението, което е изключително нечестно спрямо детето", коментира Боянка Корнажева, психотерапевт, съдебен експерт.
Родителите настояват още да бъдат създадени специализирани съдилища, които да гледат дела, свързани с деца.
От социалното министерство обясниха, че в момента се подготвя нов Закон за детето. Голяма част от желанията на родителите ще бъдат заложени в него