Тази нощ правителството е взело решение да бъдат разблокирани количества авиационни горива от Държавния резерв, които да стигнат за срок от една седмица. Това съобщи в Боровец икономическият министър Трайчо Трайков. Според него България не може да си позволи да загуби компания инвеститор като "Лукойл".

Министър Трайков първи е подписал решението на Министерски съвет за разблокиране на авиационните горива. Става въпрос за 1 800 тона горива, на морските ни летища горивото ще стигне до понеделник.

Министърът отрече чартърни полети да са били отказани, като се позова на Министерството на транспорта.

Министър Трайков нарече "шокова" ситуацията с "Лукойл" и заяви, че се надява възможно най-бързо да се реши този проблем. Министърът не знае дали президентът на Лукойл Вагит Алекперов е идвал в България вчера. Трайков настоява българският представител в надзорния съвет на компанията да поиска спешно свикване на ръковдството на Лукойл България, за бъдат монтирани колкото се може по-бързо измервателните устройства.

В Боровец енергийният министър отрече сагата "Лукойл" да има някаква връзка със скандалите с руската страна около проекта АЕЦ "Белене". Трайчо Трайков разкри обаче, че сме дали срок до понеделник вечерта "Атомстройекспорт" да оттегли иска си срещу България в арбитражния съд в Париж за сумата от 58 милиона евро. Ако преговорите не са успешни, страната ни все пак ще си удържи на думата да заведе в Париж насрещен иск за 61 милиона евро.

Правителството се надява следващата седмица доставките на гориво в страната да се регулират по пазарен механизъм. Трайков изрази надежда работниците в рафинерията да окажат натиск върху ръководството си.

Пред камерата на bTV председателят на синдиката на нефтохимиците Минко Минков заяви, че напрежението сред служителите все още остава, тъй като те нямат яснота за бъдещето и за развитието на ситуацията. По думите на Минков работниците остават в готовност за протести.

Рафинерията в "Лукойл" все още работи с изключително намалени мощности. Операторите решиха да поддържат системите максимално дълго време, така че ситуацията да не стане необратима. След като спрат инсталациите, комбинатът ще може да заработи отново чак след месец и половина, предупреждават от "Нефтохим".

Според последния отчет на агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" България има в резерв керосин за 68 дни. Сметката е правена при среднодневно потребление от 201 тона керосин. През летния сезон обаче потреблението скача повече от три пъти заради многото чартърни полети с туристи. За да не се окаже, че разполагаме с резерв само за 20-25 дни, летищата във Варна и Бургас вече издадоха спешни инструкции на пристигащите чартърни самолети да зареждат задължително от други резервни летища в региона преди да се приземят у нас.  

По последна информация от летището в Пловдив са изпратили спешно цистерни с ави огориво за летището в Бургас.

Не е така обезпокоителна информацията за запасите с дизел и бензин. Според отчета на Държавния резерв имаме складирани запаси с бензин и дизел за 92 дни. Но спрямо предишната пролет потреблението на бензин у нас се е свило с около 60%.

Ако приемем, че около една трета от горивата и сега се внасят от Гърция и Румъния, реално страната има запаси с автомобилни горива за поне 160, че дори и 200 дни. Разбира се тези сметки са изключително условни, но данните не дават основание за тревога сред собствениците на автомобили.

"Няма въведени ограничения за горивото, използвано от колите на МВР", заяви министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов. По думите му ведомството има запаси, с които може да изкара един месец без проблеми.