Финансовото положение в България се подобрява, за разлика от всички наши съседи, и това е видно от рейтингите на водещите агенции. Това каза финансовият министър Симеон Дянков в студиото на "Тази сутрин".

Той посочи износа и туризма като сектори, в които през последните месеци се наблюдава растеж. Според  Дянков българските стоки се връщат на пазари, на които не са присъствали от 20 години, като Азия и Близкия изток.

“Така сме направили сметките, че да излязат, дори икономическият ръст през 2011 година, да не е 3,6%, а например 1-2%”, каза още финансовият министър.

По повод отказа на ДСБ да подкрепи бюджетите на Здравната каса и на НОИ за следващата година, Дянков коментира, че очаква от Иван Костов да каже точно с какво не е съгласен.  “Не знам кой не би се съгласил, ляв или десен, с идеята, че парите за здраве трябва да отиват за здраве”,  категоричен е финансист номер едно.

“Основният принципен въпрос е дали това правителство води дясна политика. За всеки десен икономист за важни две неща – данъците и нивото на преразпределение на средства от държавата. Факт е, че България има най-ниските данъци от всички европейски страни. А нивото на преразпределение за следващата година ще е 35,5%, по-ниско дори от времето на г-н Костов. Всъщност това правителство е най-дясното от поне 15 години насам”, поясни Дянков.

На въпрос дали има проблеми с това, че понякога трябва да отстъпва пред желанията на премиера и останалите министри и да отпуска средства за непредвидени дейности, Дянков заяви, че харесва енергията и водещото начало у премиера, защото помага на страната.

“Финансовите министри винаги са лоши, така че аз съм приел тази роля и спя спокойно. Това е балансът в правителството”, каза още министърът.

По повод идеята за доплащане в болниците, Дянков коментира, че на даден етап това би могло да се случи, но не сега. “Има много други реформи, които трябва да се направят в здравеопазването . Главната задача за 2011 година е да се види как ще се използват парите за здравеопазване, които ще бъдат много повече”, заяви той.

Дянков каза още, че т. нар. “национализация” на професионалните пенсионни фондове е станала наложителна, след като предишното правителство е отлагало въпроса три години подред. По думите на финансовия министър решенията в момента са две – едното е да се следва буквата на закона и от 1 януари 2011 професионалните фондове да започнат да изплащат пенсии. “Ако обаче се окаже, че те не са правили добри инвестиции и не могат да плащат нормални пенсии, трябва да се търси друг вариант. Второто решение е сметките на категорийните работници да се прехвърлят към НОИ и оттам да им се изплащат пенсиите”, обясни Дянков.

Финансовият министър сподели, че брутната му заплатата е около 2 800 лв. и парите му стигат. “От друга страна знаете, че съм женен за американка, която един вид ме издържа, понеже тя продължава да получава американска заплата”, пошегува се Дянков.