Музеят на социализма официално отвори врати. Интересното е, че някои от експонатите са пропътували стотици километри, за да застанат редом до Ленин, Сталин и Тодор Живков.

Сред тях и главата на Ернесто Гевара, такава каквато я вижда фотографът Ернесто Корда, който запечатва образа му, за да се появява и до ден днешен върху десетки тениски и сувенири. Ленин гледа строго към Димитър Благоев в двора на музея за социалистическото изкуство Компания му прави Вапцаров, а до него Че Гевара..

Монументът на Ленин е най-големият - тежи 16 тона и е бил докаран на три части.  Като цяло най-много тук са паметниците на Ленин. Какво се случва обаче с Георги Димитров - до къщата, където той е изживял детските си години, е един от най-внушителните паметници, който така и не стига до музея.

Защо Димитров си остава вкъщи?

В малка къща на столичната "Опълченска" прекарал детството си другарят Димитров. Днес в нея не е останало почти нищо, с изключение на старата чешма, няколко чинии, чаши и стара маса.

Там Димитров работил като партиен деятел, член на ЦК на БКП от 1909 г. и ръководител на Общия работнически синдикат. Срещу скромната къща е Политехническият музей.

Първото, което виждаме вътре, са уникални ретро автомобили, а над тях зорко бди... Георги Димитров.

"Започва новият музей и ние решихме, че е добре да информираме колегите, че тук има една интересна статуя, която е създадена от Далчев след 1970 година и тя би представлявала интерес за новия музей", каза д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей.

Колегите от новия музей на социализма, разбира се, имат интерес. Но има един проблем - каменният Димитров, застанал зад съдебната скамейка в Лайпциг, всъщност държи на плещите си тавана, за да не затрупа ретро колите за милиони, първият атомен часовник у нас и още десетки експонати.

Димитров бил опакован като колона, а не по подобие на начина, по който Кристо опаковал Райхстага, за палежа на който пък обвинили Димитров. Вероятно той няма да стигне до новия музей, а ще остане там, до къщата, в която израснал, в компанията на стария "Форд".

Билетът за вход в музея струва 6 лева

"Честно казано беше сложно, трудоемко и не излезе евтино. Както виждате - отливане на постаменти, кранове, камиони. Само 30 тона е този Ленин...", каза министърът на културата  Вежди Рашидов.

Новият музей струва три милиона и половина лева от бюджета на Министерство на културата и, според финансовия министър, ще се изплати за две-три години.

"Важното е, че по този начин се затваря една страница, комунизмът и социализмът отиват там където им е мястото - в историята", каза Симеон Дянков.

Премиерът Борисов пък използва откриването, за да порицае БСП, че сама не си е направила такъв музей.

"Много отдавна трябваше да го направи, за да покаже, кое е миналото, настоящето и бъдещето й. Само че те, знаете, бягат от комунизъм и социализъм като дявол от тамян", каза Бойко Борисов.

На 550 квадратни метра в музея са разположени около 100 произведения.