Днес те бяха отстранени от длъжностите им председатели на отделения в съда. Но не и като съдии - това не е в правомощията на председателя. Константин Пенчев обясни, че всички други мерки зависят от ВСС, който се е самосезирал по случая и от обвинението, което се занимава с проверки на тези имоти още от 2005 година. Според Константин Пенчев, тези съдии не носят етична отговорност, те може би няма да поемат и дисциплинарна отговорност, но моралната отговорност не може да бъде оспорена.
„Ние сме правова държава, никой не отговаря за действията на пълнолетни членове на своето семейство или роднини и това е правилно. И позовавайки се на тези принципи на правовата държава... Плюс това се говори за някаква давност. Трябва да се докаже, че ти си виновен и така нататък, и така нататък. Аз казвам: „Аз не си познавам дъщерята. Откъде да знам тя какво прави. И защо е взела място, защо кметът е дал точно на нея място”. И формално вие няма как да го докажете ако не стане ясно, че има някакво натискане. Аз не мога да посоча кой член от Етичния кодекс е нарушен, защото пак ви казвам става дума за пълнолетни членове на семейство. Според мен е нарушен човешкият морал”, коментира председателят на ВАС.
„Не мога да кажа, че имам каквато и да е морална отговорност. Нямам морална отговорност. Проблемите са много, те могат да се изразят и с много, и с малко. Моралната отговорност е такава, която малко различна от закона. От закона по-висок морал няма. Не е нарушен закона, не са нарушени никакви етични и други правила, за да се твърди, че нося отговорост за действията на моята дъщеря. Никой досега не е искам моето мнение. И аз се чудя, г-н Пенчев се води председател на ВАС и трябва да знае, че преди да говори, да потърси мнението на другата страна”, каза за bTV Новините Николай Урумов
„Моралната отговорност ще прецени Етичната комисия и самият ВСС. Може би това, че ние, нашите близки сме една нищожна част от тези, които са получили права на строеж в тази община...” каза Андрей Икономов и посочи, че вече е имало няколко прокурорски проверки, които са приключили с отрицателен резултат.
„Моите родители са ме възпитавали да бъда морален човек, така съм възпитавал и моите деца, каза Панайот Генков, освободен от длъжността "председател на Първо А отделение във ВАС". Той отрече да носи морална отговорност.
Къде е ябълката на раздора?
Кореспондентите ни в Бургас заснеха спорните имоти и обясненията на местната власт как те са придобити.
В т. нар. „блок на специалистите" дъщерята на ръководителя на Трето отделение във Върховния административен съд Николай Урумов – Деница, живее 11 дни, докато бъде регистрирана като жител на Приморско. След това кандидатства за жилище и получава парцел от близо 500 квадрата за по-малко от 2000 лева. А това е апетитният квартал, известен като Буруна, където от два месеца Деница Урумова строи пететажна сграда на брега на морето.
„Тук са 8 парцела, за които в момента има издадени две разрешителни за строеж и това е вече реализираното право на строеж на един от парцелите”, каза Дончо Гунчев, общински съветник.
Второто разрешително за строеж, също като нуждаещ се, получава синът на уволненият за връзки с Красьо апелативен прокурор на Бургас Йордан Иванов. За периода 2003-2007 г. близо 400 души се сдобиват с право на строеж по същата схема - нужда от жилище. Иначе са няколко хиляди. Обяснението на тогавашния кмет: Приморско имал нужда от повече жители, за да функционира като самостоятелна община.
„Аз не съм знаел какви са, що са, какви са децата. Имаше случаи - човекът е бил тук на почивка, харесало му, или пък друг работел като сервитьор или някъде работел и пита как да се устрои за постоянно в Приморско", каза Димитър Димитров, бивш кмет на Приморско.
Решение кой да получи право на имот е вземала специална Комисия по картотекирането. Цените от няколко лева на квадрат пък са определяни с решение на Общинския съвет. Така всичко излиза законно.
„Дори и да бяхме направили някакъв ход по отнемане на отстъпеното право на строеж, най-вероятно щяхме да влезем в съдебна зала, в която ние няма как да се защитим, защото към онзи момент не само Урумова, а може би всички други, които на това място са получили имоти, те са били изрядни", каза Лиляна Димова, кмет на Приморско.
Преди 2 години Общинският съвет взема решение Буруна да бъде обявен за зелена зона, за да не може на него да се строи. Но кметът Димова подкрепя решението едва миналата седмица.
Приморско не е единствената община по морето, където така наречените „крайно нуждаещи се", иначе хора с влияние, са получили имоти на килограм. Ред е на прокуратурата да реши доколко това е законно.