Преди година столичанката Лидия Пешева купува два декара плодови насаждения в землището на врачанското село Ребърково. Сделката минава през частен съдебен изпълнител, който чрез нея удовлетворява вземанията на банка срещу нелоялен клиент.
Лидия брои близо 600 лева за двата имота. Но в службата по земеделие отказват да издадат на жената скици и така тя не може да се сдобие с нотариален акт. И сделката се завърта в омагьосан кръг.
"Когато отивам в Комисията по земеделие, за да си запиша имота, който вече е официално записан и заверен в съда в Мездра, се оказва, че този имот не съществува, той е закрит през 2001 година единият, а другият през 2008 е прехвърлен на братовчед с договор за делба. Отивам при съдия изпълнителя, той казва - от поземлената комисия са ми подали, че тази земя съществува”, разказва Пешева.
Пред bTV частният съдебен изпълнител заяви, че няма вина, тъй като преди да наложи възбрана върху парцелите и да ги обяви за продан, е проверил по надлежния ред дали длъжникът междувременно не се е освободил от тях. В Агенцията по вписванията такива данни не са излезли и така се е стигнало до публичната продан. На практика обаче сделки с въпросните земи са били извършени.
"Съдия изпълнителят, когато проверява собствеността на длъжника, той проверява в имотния регистър, той не може да знае какъв договор е сключен между две лица и те си го държат при тях си. Затова е тази служба - да даде гласност на сключените сделки. На практика се срещат подобни казуси с много неуредици в наследствените имоти”, обясни частният съдебен изпълнител Валери Йотов.
Така, след трикратно отлагане на процедурата по въвод във владение, Лидия Пешева, въпреки че е добросъвестен купувач, разбира, че няма да си получи земята, но и парите за закупуването й. Те отдавна били преведени на банката.
"За два декара земя да ходиш по мъките и да не можеш да си ги получиш. Просто ще търся институцията, която носи отговорност за това нещо, няма да се откажете, не, няма да се откажа”, категорична е жената.