Романът на Георги Господинов "Физика на тъгата” предизвика истински фурор - първият му тираж е изчерпан веднага след пускането му.
"Ако 12 години не пишете след първия роман, вероятно се натрупва очакване”, обяснява си интереса той. И допълни: "Моите първи две думи в романа са "Аз сме”. Така казва героят за себе си в този роман, защото се опитва да разкаже всичките си животи. Това е историята на едно детство, на едно порастване, на едно остаряване. Има история от средата на века, от началото на века, от 2011-а. Виждаме века разказан през различни гласове - героят преживява през премълчани неща, през тъги, влиза в историите на своите близки”.
Господинов сподели, че изборът на заглавие му е бил изключително труден - имал е 35 примерни. "Физика на тъгата” обаче се оказва това нещо, което може да събере различните линии на романа лабиринт. "Това е разказ за усещането за изоставеност, което се натрупва. Може да си изоставен или забравен от родители, може да си изоставен от Бог – да се усещаш така”, подчерта писателят.
Първият читател на романа е съпругата на Господинов, като после са го прочели и различни негови приятели. След публикуването го е прочела и майка му: "Майка ми чете през лупата на сълзата, както четат всички майки – отвъд литературата. Както казваше дядо ми, който е герой на този роман, но вече не е между живите: "Чета и плача. Чета и плача”, сподели писателят.