Имената на Пламен Галев и Ангел Христов стават известни през 2007 година, когато тогавашният кмет на Дупница Първан Дангов и няколко активисти от града се обявяват против организираната престъпност. Именно братя Галеви са посочени от тях като хората, сковали града от страх и натрупали парите си чрез изнудване, рекет и заплахи.
Историята им започва в началото на 90-те, когато Пламен Галев и Ангел Христов напускат поделението за борба с тероризма. В следващите години се случват всички инциденти, по-късно дали повод за делата срещу тях.
След като напускат окончателно МВР, Галеви се определят като "Общественици и Обединители на бизнеса в града”. Имената им са замесени и в скандал с тогавашния вътрешен министър Румен Петков. Тайна среща между тях била организирана от Алексей Петров.
По-късно Пламен Галев е арестуван с обвинение, че е оказвал натиск върху кореспондента на вестник "Струма" Лидия Павлова. Месец и половина по-късно зад решетките се озовава и Ангел Христов, а обвиненията набъбват до рекет и организиране на престъпна група.
След няколко месеца в ареста братята Галеви излизат на свобода и с имунитет. С подписите на 14 000 граждани на Дупница бизнесмените се отправят към Народното събрание. Остават извън парламента, но все пак на свобода.
Процесът срещу тях обаче продължава с нови сили. По време на заседанията над 100 свидетели дават своите показания. Те се оказват доста противоречиви и дори понякога дори провокират смях в залата.
Свидели по делото "Галеви” държат на показанията си:
Въпреки решението на съда, свидетели по делото потвърдиха показанията си пред камерата на bTV.
Антонио Якимов заяви, че е бит. Лежал е и в болница, но извън града, защото там са отказали да го приемат. Последствията за него дошли, след като отказал да плати месечния си "рекет” в размер на 50 лв.
Казва, че много хора подкрепят Галев и Христов, защото: "Те са богове за Дупница. Всичко се определя от тях. Какъвто и бизнес да имаш, трябва да си с тях”.
Свидетелите са на мнение, че решението на съда е било предварително определено. Отказват обаче да изразят гласно гражданската си позиция в Дупница, защото не искат да се "унижават”.
Ролята на Галеви в общината:
След решението на съда бившият кмет на града Пламен Дангов заяви, че очевидно прокуратурата не е успяла да докаже вината на братя Галеви. Според него обаче по-важен е общественият ефект от това: "Превръщат се в непреодолим политически фактор в Дупница. Ако този факт се подценява, то ще бъде много жалко за политическата система”.
Той каза още, че заради тях общината е изпаднала в тежко финансово положение и учителите не получават заплати трети месец. Като причина за това Дангов посочи, че около осем милиона лв. са отишли за строеж на резиденция на Галев и Христов. По думите му те не участват пряко в ръководството на местната власт, но "имат услужливи хора, които слагат подписите си заради тях”.
На другия полюс обаче се оказа кметът на село Палатово Седеф Иванов. Той бе категоричен, че подкрепя решението на съда: "Така няма да се породят конфликти”.
Според него без присъствието на бизнесмените в Дупница се зараждат секти, наркомания, а кражбите се увеличават. "Галеви трябва да обжалват за наложения върху тях психически тормоз. Те им убиват желанието да работят за Дупница”.
Твърденията на свидетелите за нанесени побои от страна на Пламен Галев и Ангел Христов кметът коментира така: "Възможно е да им е ударен шамар, за да ги предпазят от наркомания”.