За първи път изпити, проведени по време на учебната година, стават вход за профилираните гимназии. Формата на изпита не е непозната на учениците, но се провежда в две части. Първата част бе тест, а втората - преразказ на непознат текст. Това наложи и промяна на процедурата по разсекретяване на изпитните материали.
След последния скандал с изтичането на темата за голямата матура по литература, днес образователният министър представи пред медиите експертите, които предварително са знаели въпросите и темите.
Десет минути преди 9 часа сутринта, в Министерството на образованието, чрез двоен жребий журналист отново изтегли изпитния вариант. С парола бе отворен само първият модул - тест с 25 въпроса. След разсекретяването, министър Игнатов представи хората, които са знаели изпитните варианти.
Час по-късно беше отворена паролата за втората част от изпита - преразказ върху непознат тест. Падна се творбата "Вида" на Иван Джуренов. Учениците, които днес не са работили върху втората част от изпита също могат да кандидатстват за профилираните гимназии. В тези случаи обаче оценката, която ще бъде взета за кандидатстването ще бъде по-ниска от реалната.
"На 11 юни ще излязат резултатите от външното оценяване, а на 14 юни- оценките за класирането. Ученикът заявява желанието си да кандидатства след като види резултатите", обяви Милка Коджабашиева.
За днешния изпит няма подготовка на материалите на Брайлово писмо.
"Не сме имали заявка за брайлиране. Подготвено е само на уголемен шрифт и то тук в министерството", каза още тя.
Познат ли е всъщност авторът, който се падна днес на преразказа?
Да, за повечето ученици и техните родители Иван Джуренов се оказа направо непознат автор. Роден в Пазарджик през 1922 година, Джуренов е юрист по образование, но се посвещава на журналистиката, литературата и фолклора. Има няколко детски книги, публикува четири тома с около 150 разказа, изградени върху народни предания и легенди. Авторът събира и над 2 000 анекдота с говорните особености на различни региони в страната.
Отворени ли бяха другите две теми?
Да, това бяха задачи върху разказите "Хан Омуртаг" на Ангел Каралийчев и "Радост" на Елин Пелин. Как протече изпитът разказва Десислава Кръстева.
Днешният изпит беше съпроводен с безпрецедентни мерки за сигурност. Книжата се разсекретяват с парола по електронен път и се принтират. Следва ново засекретяване - заради пътя до класните стаи. Според много учители, мерките са твърде драстични.
"Смятаме, че всички мерки за сигурност са спазени. Имаме съответните указания по минути точно какво трябва да се направи”, обясни Красимир Димитров - директор На СОУ "Васил Друмев" - Варна
Децата приемат различно решението изпитът вече да е вход за гимназия.
"Според мен е напълно нормална идеята, аз смятам да кандидатствам в езикова гимназия, имам висок успех".
"Трябва, ако тук не се справим примерно, нали трябва да имаме втори шанс, а в момента това ни е единственият шанс да влезем".
Повечето деца избраха да решават и двете части на изпита. Специални мерки са взети и при оценяването.
"Комисия от около 50 човека засекретява, даваме на една комисия от 102-ма души да проверяват, след извършване на проверката от една комисия, разсекретява вече нещата - съвсем друга комисия”, обясни Николинка Даскалова - директор на Регионалния инспекторат по образование – Варна. Малката матура по математика е на 31 май.
Какво се случва с матурата, на която се явиха дванайсетокласниците?
Писмените работи на зрелостниците от матурата по български език и литература вече са проверени. В момента се извършва техническа обработка на резултатите. Очаква се работата по тях да приключи до средата на следващата седмица.