Исковете, са за обезщетения от по три хиляди лева за нанесени неимуществени вреди от незаконосъобразни действия на служители от администрацията на затвора.
Дирекцията, която ръководи местата за лишаване от свобода, е осъдена да плати на Бисер Манолов 1000 лева за неимуществени вреди в резултат от неоснователно използване на помощни средства.
Лишеният от свобода е бил с поставени белезници, докато е имал свиждане с майка си в специализираното помещение.
Главната дирекция е осъдена да плати и 700 лева обезщетение за неправилно използване на усмирителен колан. Съдът е отхвърлил иска на затворника за причинени наранявания при използване на белезници за крака.
Бисер Манолов, който е осъден за убийство на кюстендилска сарафка, е страна по десетки дела, в които съди главната дирекция "Изпълнение на наказанията". Множество от делата му са прекратени, заради невнасянето на държавна такса.
По спечеленото сега дело Манолов е освободен от държавна такса на основание на Гражданския процесуален кодекс, допускащ това, когато ищецът не разполага със средства, за да ги внесе. По делата си Манолов, който няма право да полага труд в затвора, се явява със служебен защитник.