Все повече българи търсят препитание в чужбина. Според института за икономически изследвания на БАН за последните пет години броят на българите, които се трудят зад граница, е скочил двойно.

В момента около половин милион наши сънородници изкарват парите си в други държави, които прави 15-20% от трудоспособното население у нас. През 2007 година броят им е бил около 300 000.

Експертите очертават няколко основни причини за това - отварянето на границите заради членството ни в ЕС от една страна, а от друга - безработицата и ниските доходи в България. Тези данни се потвърждават и от справка на Националния осигирителен институт - броят на българите, които получават майчинство или пенсия от друга държава, нараства за периода откакто сме в криза.  

Класацията за най-предпочитаните страни за емиграция обаче се е променила. До 2007 година на първо място е била Испания. Сега лидерството е за Англия, следвана от Германия.

Тези, които са работили повече от една година в друга страна, всъщност решават проблема с доходите си и за в бъдеще. Те имат право на пенсия както от България, така и от другата държава, в която са полагали труд, стига да е от ЕС или да има сключен двустранен договор със страната ни. За последните две години и половина около 4 000 българи  са започнали да получават пенсии от няколко държави. Най-много са тези с германски пенсии.

Важно уточнение обаче е, че ако сме работили в друга страна, но сме изпратени там от български работодател, той е длъжен да ни плаща осигуровките в България. Така че в тези случаи се получава само българска пенсия.