В момента най-правилното определение за този човек е "маниак". Така репортерът на bTV Канна Рачева определи извършителя на палежите на коли в София. "Той непрекъснато прави това, което журналистите казваме, че не е направил. Журналисти писаха, че може би става въпрос за интереси на платените паркинги, на следващия ден той запали три коли до платен паркинг в "Младост".

Канна Рачева припомни, че през 2009 година отново имаше такава серия на палежи, но подпалените коли тогава бяха много по-малко.

"Тогава изведнъж той спря, но има съмнение, че може и да е същият човек", заяви репортерът.

По думите й след като журналистите не са му обръщали внимание повече от седмица, той не е запалил нито една кола.

В случаите има зависимости.

"Той започна във вторниците, след това мина само в средите, винаги пали светли коли", поясни Канна Рачева . "При една негова пауза ме помолиха да напиша една лъжа, за да му предизвикам вниманието. Той се върза ".

Помолена да каже каква е тази лъжа, Канна Рачева обясни, че е коментирала, че му харесва да пали в "Младост", затова никога няма да отиде в "Люлин".

"Веднага след това запали и в "Люлин", заяви репортерката.

По думите й в началото подпалвачът изпращал кадри за рубриката Аз, репортерът.

"Тези кадри се повтаряха и винаги бяха снимани от ляво на дясно. След това изведнъж изчезна", добави Канна Рачева. Според нея в полицията вече имат доста голяма информация, работят с експертизата на всяка една кола, започват да се сравняват запалванията.

Според директорът на СДВР Валери Йорданов се работи по версията, че целта на палежите е дестабилизиране на обстановката в столицата.

"Цели се отклоняване на вниманието на полицията от разследването на по-тежки престъпления, но това няма да стане", категоричен беше старши комисар Йорданов.

Председателят на дружеството на психолозите в България Пламен Димитров коментира, че в случая не може да се говори за пироман.

"Пироманията е психиатрична диагноза с много ясни симптоми. Но пиромана остава на мястото на палежа и няма съпротива, тъй като натрупаното напрежение или възбуда, които подпалването разтоварва, е актът, който му е необходим, за да завърши тази натрапчивост. Той няма този контрол да се прикрива или да избяга от мястото, още повече да бъде системно незабележим", смята Пламен Димитров.

По думите му пироманията е много рядко срещана – под 1% в световен мащаб.

"Трябва отчетливо да се направи границата между подпалвач и пироман. Мотивацията при пиромана е изцяло несъзнателна, няма никакво инструментално значение подпалването и наблюдаването на пожара със самата цел, защото символично разтоварват натрупаното напрежение", смята психологът.

Според него това е човек, който има трудности в адаптацията си в социално-психологически план.

"Той има нужда от грижа и внимание, а го движи усещането за компенсация и реванш", заяви Пламен Димитров.

Очакваме и вашето мнение! Гласувайте в анкетата ни - Притеснявате ли се, че автомобилът ви може да бъде подпален?