19 000 сърдечноболни умират годишно у нас заради невъзможност да им бъдат поставени кардиостимуланти - специални устройства за подпомагане на сърцето при изтласкването на кръвта. Това беше съобщено на специализиран лекарски форум в София, организиран от Българската асоциация по електрокардиостимулация и електрофизиология.

Причината за тази висока смъртност е, че разходите за кардиостимулаторите не се поемат от здравната каса. Наскоро Европейската асоциация по електрокардиостимулация и електрофизиология постави България в червената зона точно заради тези нерешени проблеми за нуждаещите се от кардиостимулация сърдечно болни у нас. Страната ни е единствената в ЕС, в която разходите за поставяне на специалните устройства не се покриват от здравната каса.

Днес представители на Европейската асоциация по електрокардиостимулация и електрофизиология препоръчаха също в България да се направи регистър на сърдечноболните с необходимост от поставяне на кардиостимуланти, както и на пациентите с имплантирани такива устройства с цел подобряване на лечението и намаляване на смъртността при този вид заболявания. Те подкрепиха българските си колеги в искането им за пълна реимбурсация от здравната каса на лечението с кардиостимуланти.

Българският лекарски съюз подкрепи искането на водещи лекари кардиолози кардиостимулантите и тяхното имплантиране да се поемат изцяло от здравната каса. Едно такова устройство струва от 3500 до 16 000 лева, а непоставянето му обрича пациента, който се нуждае от него, на смърт и ние лекарите по принуда се превръщаме в екзекутори, коментира днес председателят на Българската асоциация по електрокардиостимулация и електрофизиология д-р Светослав Йовев от болница "Света Екатерина". Само у нас и в Албания все още умират хора поради липса на средства за този вид лечение.

За последните години в България се имплантират средно около 1800 еднокухинни пейсмейкъри, около 350 двукухинни, 6-8 дефибрилатора и около 60 устройства за ресинхронизираща терапия. В сравнение с околните страни от Балканския полуостров и с останалите европейски държави сме на последно място по брой имплантации на глава от населението, като изобщо не изпълняваме европейските критерии и норми.

В редица случаи имплантираният кардиостимулатор подпомага възстановяването на сърцето и не се налага трансплантация, която освен че е по-рискова е и десетки пъти по-скъпа операция, така че отказът да се поемат разходите за този вид лечение, освен че е нехуманен, е включително и финансово неоправдан, бяха коментарите на кардиолозите днес.