Въпреки, че новата схема за изплащане на болничните още не е приета от Министерски съвет, сред общопрактикуващите лекари и пациентите продължава да има недоволство и объркване.

Един обикновен българин, с добра заплата и за нещастие с дълъг болничен лист, е изчислил как, че ще му се отрази отсъствието от работа:

Александър Стоянов е малко над 50-те. Приет е във Военномедицинска академия в прединфарктно състояние. Няма да се наложи операция. Въпреки това лекарите са му обещали 20 дни болничен. Александър е счетоводител и вече е изчислил, че това дълго отсъствие ще се отрази зле на бюджета му следващия месец.

„Болничният е 20 дена, но мога да не го използвам изобщо. Самият период на боледуването винаги е бил с проценти по-малък отколкото е действителната заплата на служителя, коментира Александър Стоянов.

Той смята да прекъсне болничния си на собствен риск, за да не губи пари. Има и друг вариант - ако състоянието му не позволява да работи, ще трябва да използва пари, които е спестил за такива случаи.

Как лекарите приемат обвинението, че фалшифицират болнични листове, което в крайна сметка е поводът да се реформира системата?

Лекарите не са убедени, че новите правила ще спрат източването на НОИ. Да, лекарите разказват за възможна схема все пак да текат пари - например болен от вирусна инфекция, който има нужда от три дни да се възстанови, вместо да наказва работодателя и себе си с повече разходи, ще поиска болничен не за 3, а за 6 дни. Така държавата ще му преведе пари поне за втората тридневна от болничния, а в това време работника ще ходи на работа от 4-ия до 6-ия ден, при предварителна уговорка с шефа си. Това фактически обезсмисля мярката да се пестят на държавата разходи за първите три дни от боледуването.

Заместник-председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Ивайло Попов, коментира ефективността на мярката първите два болнични дни да се плащат от работодателя а третият да бъде за сметка на служителя с думите, че бум на фалшиви болнични няма.

„Общопрактикуващите лекари не смятаме, че ще спре „източването”, защото никой не е доказал, че има източване. Тази година имаше повишена заболеваемост от респираторни заболявания, за разлика от миналата година”, каза д-р Ивайло Попов.