Все повече поръчители отиват на съд заедно с длъжниците за неизплатени банкови задължения. Според съдиите, повечето българите не знаят какви ангажименти поемат с банковото поръчителство. В същото време не знаят и правата си. Подробностите дава Канна Рачева:

Атанас Стоянов е един от потърпевшите поръчители. Той става гарант на хазайката си в София, която тегли кредит от 2 хиляди и 500 лева. И един ден банката го уведомява, че жената не е внасяла сумите 6 месеца.

„И от тук нататък започна едно ходене от клон в клон, какво да на правя с нея, намерих си адвокат”, каза той.

Атанас вече е рефинансирал заема и сега ще съди бившата си хазяйка.

„Трябва да има поръчителят права в момента, в който платецът не обслужва кредита. А ние имаме такива права, трябва малко повече ходене по банки”, каза той.


В момента само в Софийския районен съд се водят над 5 хиляди дела срещу длъжници и поръчители на заеми. Съдия Люба Голакова казва, че само за 4 месеца е гледала 400 такива дела. А осъдените са между 500 и хиляда души.

„Много често поръчители са родители - в такива роднински връзки са. Много често поръчители на дружества са техните управители”, каза тя и допълни: „Българинът много обича децата си и обикновено застана зад своите деца. Дори и да са направили грешка”   

Банките стигат до съда, защото длъжниците използват какви ли не хитрини.

„Аз лично съм виждала случаи, в които длъжниците са променяли своите адреси, не са уведомили банките за това, тя изпраща на старите адреси и реално не може да осъществи контакт с тях”, коментира

Въпреки че съдебните дела в България всяка година се увеличават двойно, Софийският районен съд очаква с финала на финансовата криза точно делата срещу длъжници и поръчители да намалеят.  

А Атанас казва, че след цялата тази история вече не е сигурен дали ще стане поръчител.