Заболелите от грип продължават да се увеличават. Епидемия бе обявена днес в Бургас, Шумен и Луковит. В областите Монтана и Стара Загора, в общините Ихтиман, Долна Баня, Пазарджик, Пещера и Самоков вече бе обявена такава. Пред епидемия е и София-област.

В Шумен болните са достигнали 260 на 10 000 души за миналата седмица. Болните ученици обаче не са надхвърлили 30 процента, за да се обяви грипна ваканция. Въпреки това опашките пред медицинските кабинети в учебните заведения не са малки.

Заболяванията протичат в лека и средно тежка форма. От здравното министерство отново съветват при симптоми на грип пациентът да посети личния си лекар и да не ходи болен на работа или училище.

В 173 училища в страната днес не се учи, като от тях в 129 няма учебни занятия заради заболеваемостта от грип сред учениците, съобщи министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов. Той уточни, че от тези 129 училища, 22 са в Пазарджик, едно в Плевен, както и 106 - в София-област.

В останалите училища - до 173, няма учебни занятия заради влошени пътни условия или заради температури в класните стаи, по-ниски от необходимите 18-19 градуса.

В училището в село Марково учат близо 80 деца. Там обаче няма високи температури в класните стаи. Проверката на здравните инспектори показа, че температурите са между 11 и 13 градуса, и то по обед. Тъй като това е далеч от минималната граница от 18 градуса за проверждане на учебни занимания, днес децата не влязоха в час.

От ниски температури се оплакаха и учениците от столичното 55-о СОУ. Макар че в училището температурата беше далеч по-висока от заявените 7 градуса, директорката призна, че има проблем с отоплението.

Здравното министерство е осигурило необходимите антивирусни препарати. Те са безплатни и се получават от личните лекари. За предпазване от заразяване, най-важно е да се избягват контакти с болни хора и да се спазва добра лична хигиена.