Има ли връзка между двата най-нашумели случая на изчезнали хора - 7-годишното дете, болно от аутизъм и студентът, който изчезна след интервю за виза в американското посолство? Специалистите от МВР отричат каквато и да било допирна точка между тези два случая. Засега има по две основни версии за всеки от двата случая. Не е отпаднала версията нещастен случай. А ако може да се говори за инсценировка - тази версия е недопустима, само в случая с изчезналото дете.

Не може да се каже, че има увеличение на случаите на изчезнали хора. Статистиката показва, че у нас броят на издирваните се движи между 25 и 31 хиляди годишно - важно е да уточним обаче, че в това число влизат, както изчезнали, така и свързани с криминални случаи. В последните три години няма големи разлики в броя на изчезналите - и е важно да кажем, че повечето от тези случаи са решени, т.е. хората са намерени.

И по последните два актуални случая добра новина няма, става ясно от думите на началника на сектор „Издирване” в МВР Захария Стоянов. Непрекъснато се увеличава броят на хората, които се обаждат - особено за изчезналото 7-годишно момченце. Две акции са правени досега в гората, но не са намерени никакви следи от детето. Полицаите обаче съветват семейството на малкия Веско да не губи вяра.

Имаше едно детенце преди доста години, където така по подобен начин като този в София, се загубва в Рила планина, дефакто не се загубва, а остава без контрол от страна на родителите и беше намерено на петия ден в добро състояние”, каза Захария Стоянов.

Най-дългият период е 11 години. Изчезнал млад човек е намерен в чужбина, без да си сменя имената и документите за самоличност. С мотив - да се откъсне от близките си.

Допуска ли се тази версия сега при студента?

„Допуска се, че той умишлено може да се е укрил от близките и приятелите си по повод нещата, които може би са се случили в университета - опитите му да отиде в Америка. Усещането му не за страх, а така за самота, за да преосмисли живота и бъдещето си”, коментира Стоянов.

20 години е срокът, в който се издирва всеки изчезнал. В неизвестност по-често са възрастни хора. От началото на тази година например, са изчезнали само 11 деца, 9 от тях вече са намерени. Освен това, с помощта на Съединените щати, за издирване вече се използва и методът възрастова прогресия. Сравненията се правят на базата на снимки на близки. Това е един вид състаряване на изчезналото лице и придобиване как би изглеждало след 10,15, 20 години. Успеваемостта обаче е малка. У нас засега няма намерени по този метод.