На протест излязоха и хората на словото. С литературно четене пред сградата на Министерския съвет писатели изразиха подкрепата си за възраждането на българските библиотеки.

Думи от български книги и книги на български звучаха сред автомобилното движение пред правителствената сграда, докато вътре министрите заседаваха.

„Ако не настъпва една промяна и ако тая промяна не набира ход, се очаква българският народ от една страна да се обезкръвява чрез непрекъсната емиграция, а от друга страна оставащият тук народ да става на все по-ниско ниво, да става неграмотен”, смята Калин Терзийски, писател.

Освен, че нямат пари за нови книги, много от библиотеките са с толкова малък бюджет, че на места са възможни протести и заради ниските заплати.

Според Йовка Иванчева от Федерация "Култура" - КНСБ към Столична билиотека дори самите библиотекари с 370 лева заплата не могат да си купят книга за вкъщи, за децата си, не могат да купят храна и да водят едно достойно съществуване.

От министерството на културата обявиха, че парите за следващата година ще бъдат увеличени. Предвидени са милион и половина допълваща помощ за читалищата и още толкова за регионалните библиотеки.

„Не се прави достатъчно за библиотеките. Нито за базите, нито за електронизация, нито за проектите. Смятаме, че трябва много повече, но това на този етап позволява бюджетът”, заявява Митко Димитров, заместник-министър на културата.

От министерството смятат, че помощ на библиотеките трябва да окажат и местната власт, бизнесът и издателите.

По думите на организаторите на протеста пред МС около 5 000 библиотеки вече не съществуват, а 50% от общинските библиотеки не са получили никакви средства и не са закупили нито една книга за последните три години.

Националната библиотека е закупила само 29 чуждестранни и български книги миналата година със средства, които е получила. Тя вече е на път да прекъсне контактите си с най-големите библиотеки по света, тъй като не може да изпълни задълженията си за обмен, посочват писателите.