Бедствено положение  е обявено в  Костандово заради безводието, което мъчи жителите на планинското градче от началото на лятото. Повече от 20 дена в чешмите на хората няма капка вода. От безводието е засегнат и квартал "Запад" на Ракитово.

Единственото спасение са кладенците. Вода потича от чешмите единствено, когато паднат дъждове. Тогава хората дежурят по цели нощи, за да се запасяват. Най-зле в бедствената ситуация се оказват семействата, които имат малки деца.

Чешмите пресъхват заради горещините и повишеното потребление на вода, обясняват от община Ракитово. Общината е издала заповед да се спре поливането на зеленчуковите градини с питейна вода, но хората масово не я спазват. Засега няма и глобени.

Решението на проблема е в изграждането на допълнителен водопровод. Той ще бъда с дължина около два километра и ще докарва вода от  открит водоизточник от местността Цигов чарк. Строителството му  трябва да започне през следващата седмица.