"Сами виждате, вашите колеги го показаха миналата седмица по телевизията, само за няколко дни проверки по морето и то на едни сериозни заведения какво нещо се случва. Това не се брои за годно доказателство, но все пак може да даде навеждаща информация към тези, които са контролни органи какво да търсят и какво да проверят. Честно казано бих препоръчал на колегите от НАП да проверят как стои въпросът с отчетността на тези пари, които събират в този комплекс, това са все пак 50 лева на човек.
Миналата седмица пред вашите колеги се опитах да обясня принципно как стои въпросът с разследването и всъщност последователността със събирането на доказателства. Така или иначе може и предварителна проверка, но тя и наблюдаващ прокурор. Ако има досъдебно производство, там също има наблюдаващ прокурор. Той е човекът, който дава указанията към органите на МВР, към служителите на МВР или съответните служби, какво да се събира, по какъв начин. И когато има събрани доказателства или доказателствени средства му бъдат предоставени, той прави една преценка дали това е годно като материал... Дали да бъде написан обвинителен акт, дали да бъде повдигнато, първо, обвинение на обвиняемото лице, евентуално, ако се търси да се повдигне мярка "Задържане под стража” или каквато и да е.
Понятието е, че прокурорът е господарят на процеса в досъдебното производство. Той винаги може да прецени дали това дело да влезе в съда с обвинителен акт, или да бъде спряно, или да продължи разследването в него...”, заяви Анастасов. Той обаче избегна да коментира случая “Килърите” с думите, че не познава конкретиката по делата. Според него обаче се допуска грешка с неразграничаването на определени дела. За пример той даде по-тежките престъпления, при които често не се намират конкретни доказателства.
"Практиката в България много отдавна познава постановяването на присъди върху многобройно косвени доказателства. Това, което коментира миналата седмица главният секретар на МВР, че едва ли не, не убиеш и не заведеш приятел, за да му покаже какво ще прави тази вечер. Или сега пък елементарната логика, че когато се изстрелват куршуми, патрони, се стрелят с оръжие, не могат да останат отпечатъци върху гилзите след стрелбата. Това са елементарни неща и едва ли може би трябваше в общественото пространство да се коментира, че едва ли не в България няма организирана престъпност, след като няма...”, допълни той.
На въпрос дали е време прокурорите да започнат да се мотивират публично пред обществото и медиите за своите решения Анастасов коментира, че от години много от съдилищата в страната публикуват на интернет страниците си своите мотиви и становища. Прави впечатление, че почти винаги прокурорите се оправдават със следствената тайна. Зам.-председателят на парламента съобщи, че в момента се работи върху новия закон за Комисията “Кушлев”, в който ще залегне даденото лице само да доказва от къде се е сдобил с имуществото си. Ако лицето не може да го докаже, имуществото се отнема.