По закон ние нямаме право да излизаме в отпуска, ако не сме си написали делата. Това каза в студиото на „Тази сутрин” говорителят на Съюза на съдиите Нели Куцкова. На въпрос дали съдия не става мръсна дума у нас, тя отговори: „Зависи в чия уста. Много хора, които обичат да извиняват собствените си недостатъци и неудачи започват наистина да я използват като мръсна дума. Но, аз мисля, че това е твърде недалновидно. И когато се посяга на един от трите стълба върху които се гради обществото, не че другите два са  по-добри, но аз си говоря за нашия и ние сме достатъчно самокритични...И когато се посяга върху един от трите стълба, това може да срине цялата държава”.

Тя заяви, че независимият орган, който ще разглежда жалбите на граждани, пострадали от бавно правосъдие, си е европейски опит: „Със сигурност има такова нещо в Чехия. Мисля, че и в Италия има такова нещо, такава структура, както и да я наречем, не знам дали ще е комисия, дали ще е специализиран съд, няма значение. И това е дори с благословията в Страсбург, защото самият Страсбург толкова е задръстен от дела, съвсем не сме само ние, че се предпочита хората, които са пострадали от правораздаването във всичките му фази, било то досъдебна или съдебна фаза, да могат да си получат обезщетението по-бързо. Така и така се плаща от бюджета на държавата”.

Тя подчерта, че в Софийския районен съд огромното болшинство от младите съдии решават до 500 дела годишно.

По въпроса за имотите в Приморско Куцкова каза, че вече има насрочени дисциплинарни производства: „Ние също очаквахме, в интерес на истината, в самата съдебна система, поне първите заседания да се проведат преди ваканцията. Но се оказа, че напълно законно тези, които са обвинени, си искат адвокати. И тези адвокати искат да се запознаят с данните. В края на краищата по-добре бавно, но при спазена законна процедура, защото ако ги накажат много бързо, после при едно обжалване във Върховния административен съд, наказанието ще падне. Така че мисля, че това е по-малкото зло. Въпросът е да са правилни наказанията”.

Проучване на общественото мнение показало, че повече вярват в съда тези, които действително са се обръщали към него, заяви тя и допълни: "Оказа се, че хората, които никога не са влизали в съд и получават информация от близки, познати и медии най-вече, имат много по-лошо мнение за съда отколкото тези, които действително са влезли. И за нас беше изненада”.

„Някои хора смятат, че наказанията трябва да се налагат бързо и наказанията да са жестоки. Всички у нас, които са пострадали от престъпността, аз не познавам семейство, на което нещо да не му е откраднато, на други хора са им се случили много по-страшни неща, всички искаме виновните да бъдат наказани. Така че, аз и в качеството си на гражданин, като видя някой проснат по корем, така някакси може да е доста примитивно, но си казвам: „Ето, държавата показва сила”. Обаче, в качеството си на съдия, много се ядосвам когато този, който е проснат, после се налага да го оправдая, защото срещу него няма нищо, или е събрано калпаво”, заяви Куцкова.

Тя обясни, че понякога съдиите са поставени в безизходна ситуация, когато са напълно убедени, че даден обвиняем е виновен, но нямат достатъчно доказателства, нямат право да излязат извън съществуващите документи или самите доказателства са били съсипани по веригата.

"Всичко е въпрос на организация. Доказано е, че там, където има достатъчно зали, достатъчно човешки ресурс, делото може да се гледа бързо. Друг е въпросът, че се злоупотребява с процесуални права и с т.нар "заболявания", коментира още Куцкова.

По случая с полицейската акция в Кърджали Нели Куцкова коментира, че не и е известно да има разрешение от съд за влизането на служители на МВР в жилището на семейството. Ако има обаче, това ще бъде съобщено, за да се узакони акцията, заяви тя.

"Искам да се прави разлика между МВР и ръководството на МВР. Аз съм работила години наред с редови оперативни работници и мога да кажа, че имам добри впечатления от тях - и от мотивацията, и от интелигентността им", подчерта Куцкова.

Целия разговор чуйте в прикачения видеофайл.