Стачка в „Мини Марица изток” все още няма и се надявам, че няма да няма. Би било парадоксално в едно добре работрещо предприятие, в което работната заплата е висока и се получават бонуси, да възниква напрежение заради пари. Това заяви в "Тази сутрин" енергийният министър Трайчо Трайков, подчертавайки, че не приема заплахи за енергийната мрежа на страната заради частни проблеми.

„Режим на тока няма да има в никакъв случай. Арбитражната комсиия каза, че стачка може да има, само ако е гарантирано електроподаването до домакинствата. Ако все пак токът спре, миньорите са длъжни да подновят работата си”, заяви Трайков.

Според него се работи по подобряване на резултатите на дружеството и ползите трябва да бъдат за всички – работници, работодатели и държавата.

„Ето, миньорите получават с 15% повече, държавата има по-големи доходи с около 10 милиона, а консуматорите печелят това, че плащат най-ниската цена на електричество в ЕС, т.е. всички сме печеливши и няма от какво да се оплакваме”, смята министърът.

През 2011 година разходите за пресонал са били 36-37% от приходите. 1550 е средната заплата на работещите в мините, а за празниците са получили по допълнителни 2000 лева.

„При тези резултати според мен няма основание за оплакване и още по-малко за заплахи от типа - аз държа 90% от въглищата в България и мога да ви спра тока”, каза още енергийният министър.

Позицията на синдикатите

Лидерът на миньорския синдикат към КТ „Подкрепа Генчо Генчев обаче изтъкна, че има от какво да са недоволни миньорите.

„Машините са в много лошо състояние. А работниците получават три пъти по-малко от колегите си в Гърция, например, при положение, че производителността е същата”, каза той.

Генчевизтъкна, че не става въпрос само за пари, а за наизпълнение на Колективния трудов договор, като предприети преструкторирания, вследствие на коитонедостига персоналът – в мините работят 7100 души, а трябва да са няколко стотин повече.

Позицията на работодателите

Инж. Танев като представител на работодателите, от своя страна заяви, че стачката няма основание, особено по икономически причини.
„Някой според мен използва синдикатите за дестабилизиране на енергийната система и създаване на несигурна обстановка”, предположи той.

В заключение министър Трайков призовава двете страни в спора да се върнат на масата за преговори, да се разберат и да се радват, че има ангажираност от страна на компанията, министерството и правителството.