В Афганистан днес се провеждат изборите за парламент. Законодателната власт се осъществява от Национално събрание - двукамарен парламент. Народната камара Уолеси джирга (долна камара) се състои от 249 депутати, от които най-малко 68 жени, избирани чрез преки, общи и тайни избори за срок от 5 години.

Камарата на старейшините Мишрану джирга (горна камара) се състои от 102 депутати - две трети се избират от провинциалните съвети и една трета се назначават от президента за срок от 5 години.

Предишните парламентарни избори бяха произведени на 18 септември 2005 г.,  когато в състава на парламента влязоха полеви командири, представители на бившия комунистически режим, различни национални групи и лица, косвено свързани с режима на талибаните.

Полицейски и военни подкрепления са разположени в Афганистан, за да се осуетят евентуални опити на талибаните да провалят вота. Нови пропускателни пунктове бяха разположени и в Кабул.

Над 50 000 полицаи са разположени в избирателните секции, а над 60 000 войници ще гарантират сигурността заедно със 150 000 военни от силите на НАТО.  Афганистански сили са разположени по хълмовете и планините около Кабул, а НАТО обяви, че силите й ще наблюдават столицата с високотехнологични камери.

В навечерието на изборите в Афганистан бяха отвлечени кандидат депутат и осем членове на избирателни комисии. Кандидатът бил отвлечен в провинция Лагман в източната част на страната.

Първоначално парламентарните избори в Афганистан бяха планирани за 22 май, но под натиска на Запада те бяха отложени за есента, за да може правителството да гарантира сигурността и прозрачността на вота.