Правителството възнамерява да върне стария начин на изплащане на социалните помощи - на каса, вместо чрез дебитни карти. Така няма да се налага хората да пътуват до града, за да изтеглят парите си. Вместо това ще могат да си ги получат от местната поща.
Като всяка друга, и системата на социалните плащания у нас си има история - първо парите се превеждаха в службите за подпомагане, после настана времето на дебитните карти. Във врачанското село Крапец, където помощите са единствената прехрана от години, първоначалният ужас от банкоматите отдавна е забравен.
- Вида си там, натискам си копчетата там и си изтегла парите, толко ли е трудно - 40 лева, да не са 40 милиона или 400 лева, та не мога си ги изтегла.
- Да си изтеглиш парите на картата, това е много голема проста работа, щото това е само един български пин код и това е, нема друго.
Според Николай, който е баща на две деца, проблемът е, че банкоматът се намира в града. Разходите за транспорта дотам предварително „изяждат" част от детските, които тегли всеки месец. Особено, ако парите да се забавят: „1,40 лв за път и насам 1,40 е равно на 2,40, ми ако ги не дават, трябва да идеш пак”.
На село няма банкомат, но има поща. В нея и в момента, по изключение, продължават да се извършват социални плащания.
„Там има самотноживеещи стари хора, които нямат възможност да дойдат до града или пък хора с увреждания”, каза Димитрийка Цанова, директор Регионална дирекция „Социално подпомагане" - Враца.
С решението на правителството занапред и бедните, които не желаят да ползват услугите на банките, ще бъдат зачислени към местните каси. Има риск обаче така хората още повече да се самоизолират в средата, в която живеят, смятат експертите.
„Когато идват в града да се подпишат и съответно да си вземат помощта от банкомат, те имат достатъчно свободно време да посетят някоя фирма и да потърсят работа, защото работа има в по-големия град”, допълни тя.
За хората обаче по-важното си остава парите да се дават навреме.