В момента държавата финансира до 5 опита ин витро на жени до 43 години, но това не е записано в закон. Случаят в Русе, обаче, изглежда ще ускори узаконяването на ограничението.
Депутати лекари от здравната комисия се възмутиха от действията на техните колеги от Русе, позволили на 62-годишната жена да забременее ин витро. Според тях, проблемът, освен здравословен, е и морален, и религиозен.
"Ние като законодатели трябва да помислим докъде е интересът на личността и откъде започва интересът на обществото”, каза депутатът Лъчезар Иванов.
- Мислите ли, че за колегите ви трябва ограничения за подобни процедури?
- Действително трябва да бъдат поставени някакви граници.
"Не е добре, че колегите са се съгласили да извършат ин витро на 62-годишна възраст. Не може само майката да реши. Лекарят трябва да прецени категорично, да даде своята оценка, дали е възможно да се извърши тази процедура”, заяви Джема Грозданова от ГЕРБ.
- Смятате, че вашите колеги е трябвало да откажат?
- Според мен да.
Депутатите с по-дълъг стаж в здравната комисия предупреждават, че ограничаването във възрастта ще се приеме като нарушаване на права
"Всяко едно ограничаване по възрастов критерий е дискриминация по правилата на дискриминацията изобщо и законодателят не може да ограничава6 . Така или иначе тези деца трябва някой да ги гледа и така се прехвърля тази отговорност от нея към обществото и децата”, заяви Хасан Адемов.
"Какво значи дискриминация. Като говорим за живота и здравето на жената и на децата, дискриминация няма”, коментира Лъчезар Иванов.
Лекарите в парламента искат да има ограничение до 35-40 годишна възраст и за жените, които износват и раждат чужд плод.
Пред bTV здравният министър Анна-Мария Борисова определи случаят с 62-годишната родилка като "груба намеса в природата", но според нея засега не се налага да се узаконят възрастови ограничения за жените.