В "Белене" продължаваме процесът, който започнахме през септември миналата година. България реши за АЕЦ "Белене" още август и септември 2009 г. Първо, решихме, че като държава няма да участваме с 51%, т.е. решихме, че 5 млрд. няма да извадим и да дадем за централата. И второ – решихме, че няма да убием проекта, а ще му дадем възможност да се случи като предложим своя дял на стратегически инвеститори. Товма заяви в предаването "Сеизмограф" на bTV министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той добави:

"От тогава следваме стъпките за избор на стратегически инвеститор и сега сме няколко дни преди подаването на окончателните технически и финансови оферти от краткия списък кандидати за консултант на процеса".

Бургас-Александруполис за мен не е енергиен проект, той мина към Министерство на финансите и сега се правят екологични оценки, коментира министърът и допълни, че България няма да напуска немотивирано проекта Бургас-Александруполис. Екологичната оценка се преценява от Министерството на околната среда и водите, а се изготвя от международната компания, но която е възложено.

Попитан дали е готов да напусне поста си, министър Трайков отговори: "Аз винаги съм готов да напусна поста от самото начало, но в случая не става дума за това, става дума за подкрепа на икономическия екип и колкото е по-силен този екип, толкова по-добре", каза още министър Трайков.

По въпроса за поискания от президента референдум за АЕЦ "Белене", Трайков каза: "Смятам, че референдумът за "Белене" е чудесна идея преди около 5-6 години, когато още не са били дадени никакви пари.

Ако въпросът е: "Съгласни ли сте да похарчим 5 млрд. евро за 51% от АЕЦ "Белене"  като държава?" – тогава към референдума трябва да има един проспект, какъвто се съставя при публично предлагане на акции, или пък инвестиционен меморандум, какъвто се дава на инвеститорите. Защото тогава целият български народ се явява инвеститор на централата".

Попитан с колко трябва да се вдигне цената на газа, министърът на енергетиката каза, че, "ако се вярва на калкулацията на "Булгаргаз", а аз нямам причина да не им вярвам – цената трябва да се вдигне с толкова, колкото те са поискали от ДКЕВР. Процентите, които те са предложили, не са си ги измислили".(...)

Относно цената на тока Трайчо Трайков коментира: "Не може цената на тока завинаги да остава ниска. Тя е тежка за плащане за хората в България, защото доходите са ни ниски. Не може завинаги да се задържа цената на електрическата енергия, защото трябва да се правят инвестиции.

Нарушенията, които е открила ДКЕВР, при всички положения са по цялата верига, не само в ЕРП-тата".