Обвинението срещу бившия военен министър Николай Цонев, че е предложил подкуп, за да паднат обвиненията срещу него отпаднаха, тъй като нямало достатъчно доказателства. Цонев, съдията Петър Сантиров и бившият секретар на Министерството на финансите Тенчо Попов няма да бъдат съдени за предлагане на подкуп, а само за даване на 20 000 евро на следователя Петьо Петров. Срещу парите Петров трябвало да реши дело в полза на Цонев.

„Коректно е да кажем, че първоначално са били повдигнати обвинения за предлагане и даване на подкуп. Разследването е било в начален етап с много по-малко доказателства от тези, с които разполагаме в момента. В момента приключихме разследването и изготвихме обвинителен акт и счетохме, че доказателствата, с които разполагаме, могат да обосноват единствено нашата теза за даването на подкуп”, каза за bTV зам.-градският прокурор Божидар Джамбазов. Той уточни, че самото престъпление предполага три форми – предлагане, обещаване или даване. Необходимо е да е налице една от формите, за да се говори за извършване на това престъпление.

„Не можем с необходимата за съда категоричност да докажем самото предлагане на подкуп, тъй като има разлика между житейското възприемане на понятието предлагане и юридическото, тъй като юридически е необходимо да бъдат много прецизно посочени всички параметри на самото предлагане на подкуп”, каза прокурорът. Той отказа да отговори дали това означава, че след като Цонев не е предлагал подкуп, то му е бил поискан.

„Фактите, които имам по делото, за мен обосновават единствено хипотезата за даване на подкуп. Всички други обстоятелства са взети предвид и са описани в обвинителния акт, но още сме на етап, в който изчаквам процедурите по влизане в сила на постановлението за частично прекратяване”, каза Джамбазов.

Той поясни, че по време на ареста на Николай Цонев се е боравило с първоначална информация, а при разглеждането на мерките за неотклонение и на Петър Сантиров и Тенчо Попов, няколко състави са наблегнали на това, че по отношение на предлагането на подкуп няма достатъчно доказателства.

„Изключете всякакви предположения. В съда трябва да боравим с конкретни факти. Много неща ще станат ясни, когато делото е в съда и афишираме всички събрани доказателства”, каза прокурорът.

„Няма промяна на практика в тежестта на обвиненията. Санкцията е същата, каквато и при първоначалното повдигане, тъй като се касае за една и съща квалификация – обвинения, при които законът предвижда до 10 години лишаване от свобода”, каза Божидар Джамбазов.