Дали съдиите ще отнемат хонорара на Ахмед Доган за "Цанков камък" и ще го глобят, окончателно ще прецени петчленен състав на съда и то, ако решението бъде обжалвано до две седмици. Засега само съдията, председател на съдебния състав, е подписала решението с особено мнение.
В конкретния случай, пише магистрата, и двете страни - и търговското дружество, което е платило хонорарите, и Ахмед Доган, още при сключването на договора, са знаели, че лидерът на ДПС не може лично да изпълни възложените задачи. Това означава, че в случая има прикрити договори, които не са обявени пред обществото.
Председателят на комисията по корупцията в парламента Валентин Николов беше категоричен, че решението ще бъде обжалвано.
"Така или иначе комисията си има приет доклад- поддържа своето становище, че господин Ахмед Доган е нарушил Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси и мисля, че не само мое лично мнение, комисията ще бъде единодушна да обжалваме това решение. Защото то е взето реално от двама от тричленния състав на ВАС.
Комисията е взела това свое решение на база данни, факти, документи, получени хонорари. Аз не мога да си представя, че всеки един политик, излиза така според решението към момента на тричленния състав на ВАС, че може да получи 1 млн. евро, което е доказано, документирано като някаква услуга, която на всичкото отгоре в хода на процеса, не е извършена”, заяви Николов.
През март стана известно, че Ахмед Доган е взел грандиозния хонорар като консултант по четири мега проекта на предишното правителство - хидровъзел "Цанков камък", "Доспат", каскада "Горна Арда" и язовир "Тунджа".
Изплащането на парите било уредено с договор за консултантски услуги от януари 2008 г. между Доган и Института по минно дело чрез "Минстрой холдинг", представляван от Николай Вълканов. Съдът осъди днес парламентът да заплати на Доган разноски по делото в размер на 150 лева.