Според доклада на парламентарната комисия, инспекторатът на икономическото министерство е потвърдил сигнал за политическа корупция от страна на бившият заместник-министър Нина Радева. В момента по преписката работи МВР.
Институциите обаче са пасували по друг случай с висш чиновник. Според доклада незабавно след освобождаването му от поста шеф на Агенция "Митници" Асен Асенов си е регистрирал кантора за митнически консултации и е продължил да работи с фирмите, които до този момент е трябвало да контролира. Действащият закон обаче е пропуснал да предвиди санкции за такива случаи.
„Не зная дали това е случайно или е умишлено - но това е факт”, каза Димо Гяуров. Депутатът смята да включи тази поправка в бъдещата редакция на закона. Според анализатори за година и половина действие, законът е засегнал не повече от 300 чиновници, уличени в шуробаджанащина.
„Конкретни санкции - ако говорим за административно наказателни резултати - мисля, че не са повече от десетина, които примерно са ги глобили с нещо”, каза Тодор Ялъмов. Център за изследване на демокрацията.
Според върховния съдия Константин Пенчев в обществото все още не е категорично ясно, че да даваш общесвени поръчки на фирмата на брат си не е редно.
„На фона на тази злободневна тема с хотелите в Приморско и на други места може би отново върховни съдии казват - какво лошо има в това, кой закон е нарушен?! Т.е. ние ако живеем в тази сфера на ненормалност аз не виждам как изобщо ще разглеждаме конфликта на интереси”, попита Константин Пенчев.