Анонимен план с тежки решения срещу кризата разбуни държавата днес. Списъкът с 29 непопулярни решения беше разпространен от синдикатите.  От кабинета официално отричат да имат готов антикризисен план и съобщават, че той тепърва ще се обсъжда.

Откъде идва списъкът, който стресна държавата?

Според информациите става дума за пакет от мерки, които да действат временно до края на годината и чиято цел е да се свият разходите и да се вдигнат приходите, предава Константин Караджов. Ако тези намерения станат реалност, това би се отразило на джоба на всички българи.

Правителството вече отрече авторството на този антикризисен пакет. Но синдикатите пък заявиха, че дори и да е работен вариант, предлаганото затягане на коланите е прекалено сериозно, за да не реагират.

Точките в разпространената от синдикатите анонимна таблица включват познатото орязване на заплатите на държавните служители с размера на личната им осигурителна вноска и временно премахване на други техни привилегии, което да спести 150 милиона лева от бюджета. Предлага се тази година да не се дават пари за работно и представително облекло, което би спестило още 115 милиона лева на бюджета. Най-драстичните мерки, изредени в текста, засягат всички работещи плюс и пенсионерите и бременните. За всички работещите би скочил данък общ доход, ако заплатата се облага преди приспадане на осигурителните вноски, както е написано в плана.

Друга идея е бюджетните служители да излязат за две седмици в неплатен отпуск. За пенсионерите е записано облагане с 10% на пенсиите над определен праг. Според текста високо платеното майчинство може да се съкрати от 12 на 6 месеца. Списъкът не е подписан и беше разпространен от синдикатите.

„28 безумни мерки. Не може кризата да се стовари върху гърба на бедните хора”, коментираха от КТ „Подкрепа”.

Синдикатите официално ще обсъждат мерките с правителството в понеделник и се надяват дотогава списъкът да се ревизира.

„Може да са междинен вариант, но ние сме длъжни да ги коментираме дори като междинен вариант, защото са твърде остри спрямо населението”, каза Николай Ненков от синдиката.

Министерство на финансите разпространи съобщение, че документ като показания не съществува и не е обсъждан. Мерките са наречени "ужасяващи". Целта според министерството е да настрои обществото срещу икономическата политика на кабинета.

Либералните икономисти обаче харесаха мерките. Според Красен Станчев почти всички са и необходими, и закъснели.

„Не са ужасяващи мерки. Това са напълно нормални мерки. Това правителство харчи с 1/3 повече за социални разходи отколкото правителството на Станишев в най-добрата в българската икономическа история година. Частният сектор от миналата година досега е намалил възнагражденията си с 10 процента, държавният сектор - с 2,5%. Къде повече може да се увеличават данъците и тежестите върху частния сектор?”, коментира Красен Станчев,  директор на Института за пазарна политика

Според икономиста Лъчезар Богданов от Индъстри Уотч, като цяло всякакви идеи за вдигане на данъчната тежест по-скоро ще вредят на икономиката на страната и в дългосрочен план ще вредят на икономиката.

„Така че, ако се правят промени, то трябва да е през икономии на разходи, а не през вдигане на данъчната тежест. Още повече, че едва ли е политически възможно да очакваме, че пенсионерите ще бъдат обложени изцяло с данък”, коментира Богданов.

На заседанието на кабинета днес наистина са били обсъждани антикризисни и насърчителни мерки, съобщиха от „Дондуков” 1, но се разграничиха от написания анонимен план.

Какво отговори кабинетът?

Поне за две от публикуваните мерки Министерският съвет категорично заяви, че не са предлагани нито на кабинета, нито на премиера. Става дума за облагането на пенсиите и за орязването на срока, в който майките получават 90 на сто от заплатата. Въпреки, че тази идея е официално отхвърлена, по темата текат стари дебати.

Потърсихме за мнение бившия управител на осигурителния институт Йордан Христосков. В неговия мандат високо платеното майчинство беше увеличено от 9 на 12 месеца и така стана едно от най-дългите в цяла Европа.

„В повечето страни е много по-нисък, Когатос е обсъждаше този въпрос в социалнатат комисия. Аз обърнах внимание, че има друг проблем - колкото по-дълъг отпускът за раждане и отглеждане на малко дете, толкова по-трудно е за майката да се върне към работното си место и да запази развитието в кариерата си”, каза Христосков.

Косьо, разбираме, че засега майките и пенсионерите трябва да са спокойни. Какво да кажем обаче за бюджетните служители?

Една от идеите, които със сигурност ще се обсъждат в понеделник, е да отпадне привилегията на 150 хиляди души, на които в момента държавата поема и личните вноски за здраве и пенсия.
Това вече провокира напрежение сред военните.

Министърът на отбраната Аню Ангелов увери, че заедно с вицепремиера Цветан Цветанов няма да позволят да намалеят чистите заплати в сектора на сигурността.

Военният министър обещава компенсации при военните и МВР

Попитан как ще коментира появилите се проекто-антикризисни мерки, в които отпадат редица привилегии от които се премахва правото на ранно пенсиониране на 20 брутни заплати при пенсиониране, на служебно облекло, изпращат се в двуседмичен неплатен отпуск, Аню Ангелов отговори: Не бих се съгласил на нито едно от това, което споменахте. Това компенсира редицата ограничения за военните - те нямат право да членуват в политически партии, нямат право на синдикати, на стачки, на развитие на друга дейност. Така че държавата трябва да компенсира тези ограничения в правата на военнослужещите.

„Именно заради тези ограничения са тези в кавички привилегии. И аз не виждам начин правителството да вземе такова решение. Това може да се мерки на МФ на експерти, на неправителствени организации но това не са мерки на българското правителство. Мярката военните за плащат осигуровките си за здраве и пенсия все още е дискусионна”, категоричен е военният министър.

„За съжаление тази идея не е разглеждана като проект на закон за отбраната, нито като промяна в закона за МВР нито на другите служби в сектора за сигурност. Ако това решение бъде взето, то ще има компенсационен механизъм, такъв, който няма да допусне нетно намаление на възнаграждението на военнослужещите и останалите категории”, каза Ангелов пред репортера ни Габриела Наплатанова.

Предстои да видим действителните антикризисни мерки на кабинета. Такива заради дупката в бюджета със сигурност ще има и те едва ли ще са леки. Решение обаче няма да има преди кабинетът да ги обсъди със социалните партньори. В понеделник по темата ще заседава националният съвет за тристранно сътрундичество.