По-малко от 30 щети над кошери и стада за сметка на 81 през 2010 г. са регистрирани в Смолянско тази година. Мечките не са нападали и човек, за разлика от двата тежки инцидента през миналата година, единият завършил със смърт, а другият - с тежки наранявания.
Данните обаче не успокояват много местните. Година след нападението, 65-годишната Галя Димитрова от Малка Арда продължава да се страхува, а пред очите й постоянно е големият хищник.
След 22 дни в болница и дълъг период на възстановяване, Галя вече почти не излиза. Не се е приближавала и до гората.
Заради страха от хищниците много хора от околните села са зарязали нивите си. Малцина са тези, които се осмеляват да гледат и да пасат животни.
„Не се ходи вече за гъби толкова често, както миналата година. Намаляха животните, овцете, отглеждането на пастирни начала и методи в землищата на отделните села в региона”, обясни жителят на Малка Арда Христо Черкезов.
Някои хора все пак продължават да гледат животни. Раздадени са 57 електропастира, ще бъдат доставени и още 90. Има и проект за снабдяване с овчарски кучета и по-добра хранителна база на мечките. Вече има и табели, които предупреждават, че се навлиза в местообитание на хищниците.
"Когато има проблемна ситуация, вече институциите сме много по-стиковани – с областна администрация, с дирекция по горите. Реално някаква промяна рязко, отведнъж или върху цялостното поведение на мечките е смело да се очаква. По-скоро наблягаме на превенцията, на познанията на хората”, обяснява Екатерина Гаджева - старши експерт в РИОСВ – Смолян.
За района има пет разрешителни за отстрел. За сега не са използвани, защото няма рисково поведение на мечки.