Има ли корупционни схеми при строежа на водното огледало в Кърджали и какви други скъпи съоръжения са построени в региона и колко хора обслужват те – отговорите потърси Иван Георгиев. Проектът за водното огледало беше наречен в пленарна зала от вътрешния министър Цветан Цветанов "пример за източване на държавни средства”. Напрежение беше създадено и след обвиненията, които прокуратурата повдигна на кмета Хасан Азис – "измама в особено големи размери”.

Не се притеснявам от повдигнатите обвинения, заяви градоначалникът на живо от Кърджали. Той уточни, че обвиненията са в 2 части – първото е, че кметът е изпратил две писма – до министърна на регионалното развитие и до министъра на финансите с искане за приключване на една процедура по отчуждаването, което ще даде основание за издаване на акт 16 за този обект. Второто обвинение е по отношение на това, че оценката е висока и кметът се е опитал да облагодетелства фирмата, която е собственик на тази земя.

Аз съм оценител на недвижими имоти, но никой кмет или министър в България няма право да прави оценка на имоти. Ценките, които се правят, не се одобряват от кмета, а от експертен съвет и независимият лицензиран оценител носи пълната отговорност по отношение на оценката, която се дава. , заяви Азис.

По думите му има смесване на властите, има изземване на функциите на изпълнителната власт от съдебната, има изнасяне на факти от едно досъдебно производство, което още не е влязло в съда.

Целия разговор и дискусията на живо от центъра на града за нарушенията по обектите в района можете да видите в прикачения файл.

Водата в няколко кързжалийски села е условно чиста, която е опасна за ползване дори за хигиенни нужди

Село Главатарци носи гордото име - "Родопския Бевърли Хилс". В пъти се увеличават туристите, които всяка година предпочитат красивата гледка на брега на язовир Кърджали.

"Идват доста хора, а няма питейна вода. Водата е условно чиста, която е опасна за ползване дори за хигиенни нужди. Тя е жълта - не можеш да си напълниш банята, не можеш да се изкъпеш като хората”, Петър Бояджиев, жител на село Главатарци.

За решаване на проблема с водата, сред луксозните къщи, хотели и вили, преди 2 години и половина, се появява и малка пречиствателна станция на стойност около 180 000 хиляди лева. Проектът е на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

"Пречиствателното съоръжение е финансирано само то. А не и инсталация, която да може да захрани къщите и хотелите, които се намират в Главатарци. И от там възниква може би проблемът, че тя не може да бъде пусната, защото няма на кой да подава вода”, каза той.

Жителите и гостите на Главатарци се оказват собственици на воднопречиствателна станция, която обаче не е свързана с нищо в селото. Единствената тръба, която влиза в малката централа, идва и се връща директно в главния водопровод.

"Възниква въпросът: Защо трябваше да се строи подобно съоръжение! За нас по-важно беше канализацията, отколкото питейната вода, защото питейната вода се намира на 2 километра и нещо от тука, от пречиствателната станция, която захранва Кърджали и можехме да имаме питейна вода само с прекарването на една тръба, която е 2 километра и смятам, че това съоръжение е по-скъпо от тази тръба”, допълни той.

Жители на Главатарци разказват, че една година след появата на станцията, отиват в областната управа и ВиК - Кърджали. Отговарят им, че централата не работи, защото няма ограда!

"И ние го попитахме: „Добре, колко ви струва тая ограда? Ако трябва ние ще финансираме оградата, за да може да стане”, каза Георги Башков, жител на село Главатарци

"Ето, оградата я виждате - но тая ограда седи година и половина. Значи просто няма желание някой да си свърши до край работата, за да може това съоръжение да работи и да си връща парите. А тя седи тука паметник 2 години и половина”, допълни той.

Докато търсят отговор на въпросите си, жителите на 'Родопския Бевърли Хилс' копаят септични ями. Защото, макар и да има нова пречиствателна станция, освен за питейна, селото все още няма канал и за мръсната вода. Не такъв обаче е проблемът на хората в друго Кърджалийско село - Бойно. От края на 2008 те имат чисто нова станция за пречистване на отпадните води.

"Тази пречиствателна станция е за 23 абоната (...) Доколкото ми е известно, цената е около 700 хиляди лева”, коментира Славчо Славков, управител на "ВиК Кърджали".

В края на миналата година областният управител на Кърджали назначава проверка за работата на съоръжението. Според протокола, в по-голямата част от селото изобщо няма канализация. Така на практика струващата 700 000 лева пречиствателна станция работи единствено за кметството, училището и селския магазин.

"Услугата за пречистване на отпадъчни води е калкулирана на 8 лева и 15 стотинки. Това е доста над социалния праг, който по данни на Статистическия институт е 3 лева и 50 стотинки”, заяви още Славков.

Интересен е фактът, че в Бойно е трябвало да се инвестират още близо милион и половина по оперативна програма "Околна среда" за ново пречиствателно съоръжение. След намесата на областния управител на Кърджали Иванка Таушанова обаче, изпълнението е спряно.

За разлика от Бойно, с неговите 380 жители, в най-близкото до Кърджали село живеят над 1500 души. И макар че е приемано за 'елитния квартал' на областния град, Резбарци никога не имало пречиствателна станция. Малко са и асфалтираните улици.

"За асфалтиране не говорим - нямаме обратна канализация. Отпадъчните води на хората текат по улицата”, смята Митко Карамфилов, жител на село Резбарци.

"Всякой обещава, който вземе поста от кметовете - обещават, обещават, ама нищо не изпълняват”, допълва Педрие Али, също жител на Резбарци.

"Аз например нямам обратна вода, канализация нямам”, споделя той.

Заради постоянната опасност от зарази, кметът и жителите на Резбарци създават обществен съвет. Заедно те кандидатстват за канализационна система. Няколко месеца по-късно молбата им получава отговор.

"Поради това, че вие нямате пречиствателна станция, ние не можем да ви включим в списъка за изграждане на канализационна система на селото. Няма смисъл! Значи, трябва да има пречиствателна станция на Кърджали. Като град. Но не и на село Резбарци - ние сме в градския колектор. Това е положението”, коментира Васил Байданов, председател на обществен съвет в село Резбарци.

Така само на 4 километра от центъра на Кърджали, жителите на Резбарци нямат отговор на въпроса: Колко е далеч времето, в което отпадните води ще спрат да избиват пред домовете им?