В настоящия парламент има 17 независими народни представители, а за три месеца на един депутат се полагат 50 000 лева. Това означава, че за три месеца общо 850 000 лева от държавната субсидия не отиват в касите на партиите, от които депутатите са били избрани първоначално.
От ГЕРБ припомниха, че миналата седмицата парламентът е възложил на Сметната палата одит за законосъобразността на отпускането на допълнителната бюджетна субсидия от партиите, към които независимите депутати са декларирали принадлежност. "Предметът на комисията, която предлагате да се създаде, е почти идентичен с одита на Сметната палата", каза заместник-председателят на паралментарната група на ГЕРБ Димитър Главчев и призова колегите си да гласуват "въздържал се".
От "Синята коалиция" заявиха, че анкетната комисия би подпомогнала Сметната палата. Левицата защити създаването на комисията, защото тя би изчистила друг въпрос - кои от независимите депутати са заявили подкрепата си към управляващата партия. "От ГЕРБ не искат да си признаят колко от независимите са декларирали принадлежност към тях, по какъв начин използват парите от субсидията и как контролират гласуването на независимите. Ако ГЕРБ няма какво да крие, трябва да гласува "за" проекторешението", каза Мая Манолова.
От ДПС също подкрепиха създаването на временната комисия с аргумента, че тя би предложила законови промени, с които да се изчисти проблемът със субсидията за независимите депутати. "Защо не признаем, че сме допуснали грешка с приетите норми за начина на субсидиране и не се опитаме да я изправим?", попита Йордан Цонев.
От "Атака" определиха дебатът в парламента по проекторешението като срамен. "Този спор не е първи и няма да е последен", каза Павел Шопов. Той заяви, че докато законът не бъде променен, няма да бъде решен и проблемът със субсидиите за независимите.
Народното събрание отложи гласуването на промените в конституцията, с които трябваше да бъдат замразени данъците за населението в рамките на т. нар. "Пакт за стабилност". Аргументът на мнозинството от ГЕРБ да поиска отлагането е предстоящата предизборна кампания. Измененията бяха обсъдени на първо четене преди ваканцията на парламента, но не бяха гласувани поради липса на кворум.