Сто процента е надценката, приета от търговците на цветя за нормална. Защо обаче по празници цените скачат до три пъти  - отговор потърси Милена Филчева.

За да има на пазара по-евтини български цветя, производителите им настояват за законови промени. Ако отглеждаш цветя на полето, това става върху земеделски площи, но когато ги покриеш с оранжерия - статутът на земята трябва да се смени.

"В това отношение трябва да търсим законодателна промяна, за да бъдат облекчавани, а не допълнително затруднявани. Другият въпрос е нерегламентираният, незаконният внос", обяснява Мирослав Найденов.

През миналата година са иззети девет контрабандни пратки - от Македония, Сърбия и Турция. Огромната част от цветята у нас са от Европейския съюз. Традиционен е и вносът от Етиопия, Кения, Тайланд и Израел. Според вносителите, свитият бюджет и традиционният вкус на българина ограничават иначе безкрайния избор най-вече до роза и хризантема.

Орхидея, отгледана в Тайланд идва в София от Холандия, а който иска да си я отнесе у дома ще трябва да приготви 500 лева.

Именно ценообразуването е другият основен проблем за бранша. Клиентите недоволстват, когато по празници розата скача от 4 на 7 лева. Обяснението на вносителите е, че и на холандската борса по празници цветята са по-скъпи. На свой ред търговците продават максимум 6 от 10 цветя, а другото бракуват, заради трайността.

"За това са тези разлики в цените, които на някои им се струват шокиращи, но са нещо нормално за нашия бранш", смята Красимир Георгиев.

В магазина, който посети екипът ни са решили да останат в рамките на 100-те % надценка - без  осмомартенски лев отгоре.

Идеята "8 март година храни" подмамва в бизнеса и Живка. Дала е 150 лева за стока и 10 лева за наем на общината. На въпрос колко очаква да изкара, жената отговаря: "Около 50-60 лева отгоре, но няма да има. Нашите пари не можем да си изкараме”.

Въпреки всичко, 8 март остава денят, в който българите купуват най-много цветя.