През последните години броят на недоносените бебета у нас нараства. Увеличава се и делът на преждевременно родените с тегло под 1 500 грама. Годишно в България починалите бебета до 1 година са два пъти повече, отколкото в Европа. Запазва се висок процентът на преждвременно родените бебета.

Въпреки това, според министъра на здравеопазването, подобна тенденция се забелязва и в Европа и качеството на родилните грижи у нас е добро.

Днес отбелязваме Бабинден - Деня на родилната помощ. Детската смъртност и преждевременните раждания са тясно свързани с качеството на здравните грижи, които получават бременните.

Недоносените бебета в България са около 9% от всички новородени

В най-развитите европейски държави те са не повече от 5%. През последните години се забелязава увеличение и на недоносените с критично тегло под 1500 грама.

"В целия свят има тенденция за увеличаване, защото хората раждат по-късно, с асистирана репродукция, но се движим добре. Т.е. родилната ни помощ е на добро ниво", каза д-р Стефан Константинов, министър на здравеопазването.

Освен за прегледи, в момента държавата плаща и за изследване на 15 вида редки заболявания. Въпреки това, специалистите вярват, че те не са достатъчни за свеждане до минимум на риска за здравето на майка и бебе - от незасечени генетични заболявания, аномалии или инфекции.

"За да бъде качествено проследена една бременност, се оказва, че това е сериозна инвестиция, която родителите трябва да направят. В това отношение държавата може много да помогне. За да може не само биохимичният скрининг, но и всички допълнителни изследвания - фетална морфология, да се реинбурсират", каза д-р Радка Масларска, Началник на отделение „Неонатология".

Тя  е убедена, че трябва да бъде възстановена практиката от близкото минало бременните жени и родилки да бъдат посещавани по домовете  от патронажни сестри.

Частен случай

Николина и съпругът и минават през всички кръгове на ада, за да имат Мартин и Йоана. Близнаците са заченати ин витро и се раждат преждевременно.

„Много време стояха в кувьоз. Тя е по-малка. Роди се 930 грама, а той килограм и 170 грама. Много добре се развиваха, но за съжаление това е един много бавен процес, изисква се много търпение от майката, тя трябва да даде цялата си любов и наистина процесът е страшно труден, но важното е щастливият край”, разказва Николина.

Най-малкият пациент в отделението по неонатология е момченце, което се родило само 600 грама в шестия месец.  „Днес добрата новина е, че на 14 дни вече тежи 700 грама. Може да се храни сам с 4 мл. Мляко”, казва д-р Радка Масларска, Началник на отделение.

Основните причини за големия брой недоносени са по-късната възраст, в която жените раждат,  бременностите „ин витро” и късното диагностициране на генетични заболяване или инфекция.

От здравното министерство коментираха за bTV, че всяка година у нас се изследват над 20 хил. бременни жени за повече от 15 редки заболявания.