Хората искат повече откритост за случаите на помилване на лица, излежаващи ефективни присъди. Висшият административен съд обаче вече се произнесе, че няма как имената на помилваните затворници да стават публични, защото Законът за личните данни не го позволява. Това заяви в „Тази сутрин” бившият правосъден министър и настоящ вицепрезидент Маргарита Попова.
Тя защити действията на предшественика си Ангел Марин,
след като в публичното пространство се появиха обвинения, че заради него по улиците на страната се разхождат убийци.
„Помилването е познато навсякъде по света и то е създадено, за да се гарантира най-висшата държавническа милост. Никъде по света не се прави разлика между извършените престъпления – помилват се както убийци, така и изнасилвачи, крадци и т.н. Събрала съм документите по случаите на помилване от Ангел Марин, предстои да прегледам досиетата и ще видя за какво става въпрос. Но не трябва да се спекулира политически със случая, тъй като не виждам нищо нередно”, коментира Попова.
Според нея в много редки случаи президентът взима самостоятелно решение за това на кои престъпници да върне свободата. През повечето време Комисията по помилванията към президентството проучва случаите и издава препоръки, обясни вицепрезидентът.
„Помилването става задължително след влизане на присъдата. Има случаи, в които Комисията по помилванията дава становище, че даден човек не трябва да се пуска на свобода, но вицепрезидентът решава сам да поеме отговорността. Г-н Марин е помилвал общо 533 души за целия си мандат, като при едва 10-12 от тях сам е решил да поеме отговорността за тези хора”, каза Маргарита Попова.
Тя подчерта, че до момента не е открила указ за официалното назначаване на Ангел Марин за втория му мандат - от 2007 до 2012 г., което би довело до сериозни юридически проблеми във връзка с хората, които той е помилвал или на които е дал гражданство (14 000 гражданства са били дадени само за миналата година), т.е. може да се окаже, че те са незаконни.
За "войната" между съда и МВР
По отношение на търканията между вътрешния министър Цветан Цветанов и председателя на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова Маргарита Попова коментира, че съдът не трябва да бъде хулен и трябва да се знае, че той е независим.
„Добрият диалог между институциите е залог за авторитета на държавата. Затова не е хубаво да се сдобиваме с още лоша слава пред Европа и света с подобни скандали, предизвикани от евентуално дело срещу вътрешния министър, заведено от висш съдия”, заяви вицепрезидентът.
Припомняме съдия Мирослава Тодорова обвини преди дни министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов в клевета. В последните дни тя стана обект на нападки от страна на министъра, който заяви, че Тодорова обслужва и е свързана с организираната престъпност. Съдийката си навлече гнева на Цветанов заради забавените мотиви по дело срещу наркобос.
За работата на вицепрезидента
„Върнах се вчера от Германия. Там имаше конференция на ОЛАФ на много високо ниво. Бях поканена като правосъден министър, но сега отидох в качеството си на вицепрезидент”, заяви Попова.
И поясни, че се е заела с проект за изготвяне на правила за назначения на висши държавни длъжности в СЕМ, в Комисията за отнемане на имущество и други.
За поведението на Юлияна Плевнелиева
По отношение на желанието на първата дама да се дистанцира от медиите и работата на съпруга си Маргарита Попова коментира, че всеки има право да избере поведението си в публичното пространство.
„Аз съм избрания от хората вицепрезидент и нищо повече. Не се притеснявам от ровенето в личния ми живот. Просто ще се страя да спазвам протокола такъв, какъвто е. Може би близките ми ще се притесняват, тъй като не са били досега в светлината на прожекторите, но не е толкова страшно”, добави Попова.