Пациенти с Паркинсон си делят дози лекарства, защото не могат да си ги купят. От два месеца здравната каса плаща 25% от цената на три от медикаментите, които преди това бяха напълно безплатни. Ето как това се отразява на болните.

В България от болестта на Паркинсон страдат 20 хиляди пациенти. От март 2 хиляди от тях трябва да плащат 3/4 от цената на три основни медикамента, обяснява председателят на сдружението им Васил Настев.

"Средната сума е около 200 лева, която трябва човек да отдели, а откъде - не знам”, заяви той.

Заради скъпите медикаменти пациентите се опитват да си помагат взаимно.

"Всеки казва – "Аз имам от това лекарство, ако някой търси. Разменяме телефони, адреси. Ползвали сме дори лекарства с изтекъл срок. Обаждат се близки на починали или на такива преминали на други лекарства, но това решава проблема за момент. Снощи ми се обади една болна, която ми каза – „Умирам. Нямам лекарства, намерете ми, помогнете ми”, допълни Настев .

Заради променения процент на заплащане, сдружението подава жалби във всички здравни институции. От здравното министерство коментираха, че Комисията по прозрачност отхвърля жалбата на сдружението с мотив, че няма "правен интерес". Но все пак решението на Комисията по позитивния лекарствен списък е отменено заради друга жалба.

"Комисията по прозрачност отмени това решение преди дни, отмени решението на Комисията по позитивния списък и това трябваше да бъде отразено в списъка, но това отново не се случи”, коментира още той.

Така и този месец болните ще трябва да плащат по 200 лева за лекарства. От сдружението депозират жалба и в Софийския административен съд, където очакват да се даде ход на дело.