Във Варна се проведе полицейска операция под кодовото име "Медузите". Арестуван е председателят на общинския съвет Борислав Гуцанов и още трима души. Подробностите предаде Десислава Кръстева:
Става дума за неизгодни сделки и злоупотреби при покупката на автобуси втора употреба за общинска фирма "Градски транспорт”. Освен председателя на Общинския съвет, сред задържаните е директорът на предприятието, главният му счетоводител и виден варненски бизнесмен. Нанесените щети от злоупотребите са за поне 2 милиона евро. Издирва се още един член на престъпната група.
Призори полицаи проверяват десет адреса, сред които хотел в центъра на града, офиси, домове и сградата на Община Варна и „Градски транспорт”. Иззети са томове документи, договори и счетоводни книжа. Предмет на разследването са три сделки, сключени от общинска фирма
"Градски транспорт” между 2003 - 2007 година за доставка на рециклирани автобуси от Германия и Франция. В момента вероятно по същата схема се е готвела нова процедура по обществена поръчка. Отклонените средства са два пъти повече от платените, казват разследващите.
Обвиненията коментира окръжният прокурор на Варна Владимир Чавдаров: „Образуване и ръководене на организирана престъпна група, създадена с цел да върши престъпления. Първо длъжностни престъпления, извършени от лица, заемащи отговорно служебно положение и нанесли значителни вредни последици.
"Това е схема, която е градена с години. За нас е важно, че от насрещната страна продавачът е получил 1/3 от стойността, която е трябвало да получи. Схеми и корупционни практики, които са в местната власт от години. Затова държавата е в това състояние и затова парите ги няма. Затова днес говорим за тези злоупотреби и за повдигане на обвинения на конкретни лица, които са злоупотребили с парите на българския и европейски данъкоплатец.
"Общата стойност на закупените автобуси, които "Градски транспорт”, разбирайте и гражданите на Варна, са платили за тези три сделки, е някъде около 2 милиона евро. Само по една от сделките сумите, платени от "Градски транспорт”, са два до два пъти и половина повече от реално платените в съответната държава”, каза комисар Димитър Димитров, директор на ОД МВР-Варна.
Повечето общински съветници бяха в недоумение от операция "Медузите” и се въздържаха от коментар.
"Ако ме накарате да се сетя нещо за тия сделки, ще трябва да ги чета наново. Единственото, което си спомням е, че трябваше да вземем автобуси и ги взехме”, коментира общинският съветник Янко Станев.
"Не бих казал, че съм имал някакви притеснения, не. Пък и не е имало повод човек да се навежда на такава мисъл. Взема се решение, възлага се изпълнението, оставят се автобусите, откриваме ги, знаете цялата работа”, каза кметът на Варна Кирил Йорданов.
Освен шефа на общинския съвет, директорът на "Градски транспорт” Пенчо Пенчев и главния счетоводител Йоана Кръстева, е задържан и Даниел Славов по прякор Дидо Дънката - влиятелен бизнесмен, строителен предприемач, близък до председателя на Общинския съвет Борислав Гуцанов. Самият Гуцанов е арестуван и преди 11 години заедно с местен банкер.
От БСП определиха задържането на Гуцанов като политическа поръчка.
Гуцанов е член на Изпълнителното бюро на партията.
Даниел Славов - Дидо Дънката е най-нашумялото име свързано с контрабандата през последните години
Двамата с Борислав Гуцанов са съученици от Математическата гимназия във Варна, а по-късно и съвипускници в Морското училище. Това е и единствената им директна връзка, но за никой в града не са тайна за близките им отношения.
Според запознати само преди няколко дни Дидо Дънката се прибрал от Кипър. Официално той е бизнесмен, строителен предприемач и собственик на суперлуксозен хотел в града. Местната преса го сочи и като основен спонсор на политически централи, а неофициално е наричан "шефът на варненската митница". Дънката не е криминално проявен, срещу него няма дела и разследвания.
Възходът на бившия моряк започва в средата на 90-те години. Преди това се прехранва с нелегален внос на цигари от Румъния. Когато Косьо Самоковеца поема контрабандата Дънката започва да отговаря за вноса през пристанище Варна, сочат анализи на службите.
След акция "Октопод” се появиха информации, че Дънката е проверяван за това, че е покровителстван от Алексей Петров. Никой до момента не е потвърдил тези данни.
За Дънката се твърди, че е бил в отлични отношения с бившия шеф във варненската митница Румен Кирчев и съпругата му Цветанка, която има спедиторски фирми. В една от тези фирми Цветанка е съдружник именно с Борислав Гуцанов.
Борислав Гуцанов беше кандидат за депутат на парламентарните избори и дори беше под номер две в листите. Преди него беше само лидерът Сергей Станишев. Станишев обаче реши да влезе в парламента именно с гласовете на Варна и за Гуцанов не се намери място.
Още за обвиненията ще научим след 72 часа, когато ще бъдат гледани мерките за неотклонение на задържаните днес.