Синдикатите заплашват с протести, ако правителството приеме идеята единият ден от болничните да е за сметка на работника. Вчера от НОИ обявиха нов вариант за плащане на обезщетенията при болест като антикризисна мярка. Първият ден да е за сметка на работника, вторият и третият да се плащат от работодателя, а от четвъртия ден нататък - от държавата. Всички гледни точки по темата - в репортажа на Мария Ванкова:

Предложението, което от НОИ обявиха вчера , днес предизвика бурни реакции. На първо място сред личните лекари, които бяха обвинени, че издават фалшиви болнични и така се точат пари от бюджета на осигурителния институт.

"Това са отминали години, когато е работела такава схема евентуално. Това трябва да се докаже. Но хората не ползват болничен за удоволствие, защото знаят, че работодателите не гледат с добро око на отсъстващите работници", коментира д-р Диана Чинарска, общопрактикуващ лекар.

Георги Николов е претърпял инфаркт. Сред десетките е, които чакат пред лекарския кабинет. Логиката му е простичка - щом човек е здравноосигурен всички дни, които ползва за отсъствие по болест, трябва да му бъдат платени.

"Според мен това е поредната идиотщина, която се прави в ущърб на нормалните хора", смята той.

Идеята ще бръкне и в джоба на работодателя, който в момента плаща само за един ден от болничния лист.

"От подобна мярка, така както ще бъде засегнат работникът да не му се плаща за първия ден, така е засегнат и работодателят, тъй като ще се увеличи двойно неговия разход", каза Димитър Бранков, заместник - председател на БСК.

В страните от ЕС плащането на болничните става по различен начин. В Румъния работникът получава обезщетение за всички дни, като за пет от тях плаща работодателят. А в Италия 3 дни са за сметка на работника, а 180 дни за сметка на работодателя.

У нас синдикатите са категорични, че ще излязат на протест, ако дори и за един ден не се плаща на служителя.

"Този, който е решил да ползва болничен лист за 3 или за 5 дни, без да е болен и да го ползва незаконно, той така или иначе ще го направи независимо, че няма да му платят първия ден. Но хората, които са болни и с ниски доходи, ние ги наказваме", каза Иван Кокалов, КНСБ.

Синдикатите се обявяват и против предложението неползваният платен годишен отпуск за предходни години да се използва до края на 2010 г. в противен случай се губи. Според тях това ще доведе до затваряне на редица фирми, тъй като неползваният годишен отпуск възлизал на близо милиард работни дни.