Нов проект за театрална реформа разбуни духовете в културните среди.
"Идеята на Министерството на културата е преструктурирането на Държавен музикален театър "Стефан Македонски” и балет "Арабеск”, което да доведе до обединението им и те да станат Музикален и танцов център”, обясни Боряна Сечанова – директор на балет "Арабеск”. "Притеснява ме, че в така заявената творческа независимост, която може да има балет "Арабеск”, тя по никакъв начин не гарантира присъствието на балет "Арабеск” като име, уникалност... то е марка в българското изкуство. Досега балет "Арабеск” е това, което е, само благодарение на своята юридическа независимост. Какво например знаете за балета на музикалния театър, той има същата творческа независимост в структурата на Музикален театър”, каза Сечанова. "В България няма самостоятелен балетен театър. Единственият самостоятелен балетен театър е балет "Арабеск" и другите гледат на нас като оазис. Те се надяват да получат тази самостоятелност.”
"Ние не отнемаме тази самостоятелност и в афиша винаги ще присъства името на балет "Арабеск". Ако се направи един борд, в който участват всички директори и те си направят един добър устройствен план, никой на никого няма да вземе територията. По-добре ще стане, когато това структурно тяло добре разпределя репетициите, монтажа и демонтажа на сцените, ателиетата и т.н.”, смята Митко Тодоров – зам. министър на културата, ресорен по театралната реформа.
Директорът на Оперно-филхармонично дружество – Пловдив Калуди Калудов обясни, че според проекта, който трябва да се внесе "има една точка 3, в която се казва, че ние фактически трябва да се преобразуваме във филхармония. Балет няма да има. В нито една от следващите точки не пише, че ще има хор и солисти. Всичко това означава, че операта се закрива.”
Зам.-министърът Тодоров обясни, че тези мерки са предложени въз основа не резултатите на дружеството от началото на 2010 г. до днес и допълни: "Произведен е спектакълът "Аида" и поради трудност, той се играе само в чужбина. Ние не обвиняваме колегите, че нямат зала, но след като не е донесен нито един лев за институцията, тогава държавата не е съгласна. Например договор за 200 000 лева за турнето в Белгия и Холандия, нито един лев не е влязъл в институцията”, каза зам. министър Тодоров.
Боряна Сечанова призова всички страни към конструктивен диалог и "най-важното - диференциран подход, защото на всеки един културен институт проблемите са различни.”
Целият разговор можете да видите в прикаченото видео.