Правителството затяга режима за даване на семейни помощи за деца. Промените са в сила от миналия петък - 9 април. Към момента държавата отпуска пари за над 900-стотин хиляди деца. Това прави 30 милиона месечно. До момента, за да получат парите, родителите трябваше да докажат, че доходът на член от семейството не надхвърля 350 лева. Сега се прибавя и още едно изискване - децата трябва да са минали задължителните профилактични прегледи и имунизации.

Защо се прави промяната?

Експертите са взели предвид факта, че голяма част от помощите отиват в ромски семейства, които нямат висока здравна култура. Само един пример - епидемията от морбили, която тръгна от ромските квартали в областите Разград, Шумен и Силистра и бързо обхвана цялата страна. Сега в социалното министерство са убедени, че повечето родители ще водят децата си на ваксини, защото много от семействата разчитат основно на месечните помощи.

Социалният министър Тотю Младенов обясни, че в много от страните от ЕС съществува практиката социалните помощи да са обвързани със задължителните профилактични прегледи и имунизации. У нас това се налага главно заради немарливото отношение на голяма част от родителите към здравето на децата.

„Това е и в защита и на самите деца и в защита на обществото, за да няма епидемия. И в крайна сметка щом искаш да получаваш помощи, трябва да си изпълниш законовите изисквания за това", каза Младенов.

Родителите, които получават детските надбавки вече ще трябва да носят  в социалните служби и бележка от личния лекар, с която да докажат, че детето е минало профилактичен преглед и са му направени имунизации. Ако няма личен лекар, бележката се издава от Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве.

Как родителите приемат промените?


Даниела Цекова от Мездра е самотна майка на 7-месечно бебе. Казва, че всеки месец го консултира с личния лекар и не пропуска да го ваксинира.

„Не стига, че ни дават 35 лева, които не стигат за едно дете, ми сега ще ни искат и документи, за да ги получаваме, медицински документи, за да получавам тези пари за това дете”, коментира Даниела Цекова. Повечето майки споделят мнението й.

„От една страна, може би наистина е добре, защото има немарливи родители, които се отнасят с пренебрежение към здравето на децата си, но от друга страна, постоянно един куп бумащини трябва да попълваме, изисква се бележка за доходите на родителя, на бащата, на майката, свидетелство за граждански брак, акт за раждане, и сега тая бележка за 35 лева просто е безсмислено”, казва Мария Иванова, майка.

Проверяват и за злоупотреби

В момента Агенцията за социално подпомагане прави пълни проверки на хората, които получават, и на които им предстои да получават семейни помощи за деца.

През изминалата седмица стана ясно, че детски надбавки получават и хора с високоплатени професии, като лекари, зъболекари и нотариуси.

В момента Агенцията за социално подпомагане подготвя списъци с тези хора, които до края на седмицата ще бъдат предадени на НАП. Ако има злоупотреби с декларирането на доходи, НАП ще си търси дължимите данъци, а социалното министерство ще си иска парите обратно. На яве излязоха и още един вид злоупотреби - майки ползват отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, а в същото време пращат децата си на ясла. Така неправомерно получават пари от държавата.

След първата годинка на детето, майката може да поиска отпуск от работодателя и да го отгледа в къщи до втората му годинка. Като през това време получава месечно от държавата 240 лева. Условието е детето да не посещава детско заведение. От НОИ обаче регистрират злоупотреби - майки подават неверни декларации.

„Зачестиха действително случаите, в които се установява че се плаща обезщетение на майки, чиито деца са в детски заведения. Имаме съставени надчети, не са единични случаите", каза Даниела Асенова, НОИ.

От НОИ си искат парите обратно. Съставят така наречените ревизионни актове за надчет. В 14-дневен срок майките трябва да върнат сумите. Има възможност и за разсрочено плащане. Ако ли не, ги пращат на НАП. Майки, участвали в измамната схема писаха до bTV, че искат промяна в закона, с която тя да се узакони. Никой обаче не пожела да застане пред камерата ни, за да изложи мотивите си. Според други майки, това е несправедливо: „Тръгне ли детето на ясла, майката се връща на работа и оттам на татък си изкарва заплатата".

От НОИ се въздържат от коментар колко точно са случаите на злоупотреби и с колко са ощетили бюджета. Сега събират информация и от общините, и от детски градини с надеждата злоупотребите да бъдат спрени.

Утре от НОИ ще дадат специална пресконференция за злоупотребите, не само с парите за майчинство, а и за пенсия.