Без труда им да е общественополезен, девойките, които безцеремонно "безделничат" на Околовръстното край София, побягват по платното под изгарящите лъчи на слънцето. За такива като тях, през 1975 г., социалистическата власт приема следния текст:
Чл. 329. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95/75 г.): Пълнолетно работоспособно лице, което продължително време не се занимава с общественополезен труд, като получава нетрудови доходи по непозволен или неморален начин, се наказва с лишаване от свобода до две години и задължително заселване или с поправителен труд.
След идването на демокрацията, когато хиляди поемат от селото към града, текстът със заселването отпада. Остава обаче същността на регламента. А колкото до героините, засечени от екипа на bTV, бягайки, те се натъкнаха на полицията, която ги закопча.
Полицията прибира поредните две жрици на любовта за безделничество. Но, ако не пълниш дупките по улиците и създаваш предпоставки за ПТП, това може ли да бъде наречено липса на обществено полезен труд. Или ако си депутат и предпочиташ да си седиш до барбекюто вкъщи, а не да ходиш на работа в парламента, това може ли да бъде безделничество. Отговорът е - не.
"Неполагането на общественополезен труд се състои просто в полагането на бездействие, деецът не полага никакъв труд, издържа се от някакви доходи, които е получил или неправомерно от своите родители и близки или по друг начин, но не е ясен какъв е техният източник", обясни Бистра Спасова, юрист.
Според адвокат Спасова и други юристи вече е време за осъвременяване на понятията като "общественополезен труд и безделие". Иначе, досега жриците на любовта бяха наричани "труженички", но след последната операция на МВР те вероятно ще се наричат "безделнички".