След скандала с магистратските имоти в Приморско, вятърът довя семето на скандала и екипа на предаването "Тази сутрин” и в Царево. Кметът на Ахтопол Бисер Колев беше осъден за документно престъпление, благодарение на което адвокат Здравка Урумова - съпруга на Николай Урумов от Върховния административен съд получи 470 квадрата в Ахтопол като крайно нуждаеща се.
Атанас Чобанов напуска България преди 20 години. Работата като лингвист и животът във Франция обаче не го откъсват от родината. Доказателство за това, според самия него, е странното му хоби - документални разследвания на сделки между държава и бизнес, някои от които с повече от 10-годишна история.
"Корупционните схеми в община Царево при сегашния кмет Петко Арнаудов започват през 2002 година от плажа Корал. И тука може да се каже, че е заровено кучето на корупцията в общината”, обяснява жителят на Варвара.
Мястото е едно от последните места, на които може да се намери на защитения вид блатно кокиче. През 2003 година обаче екоминистерството заличава земята зад Корал от списъка на защитените територии, с твърдението, че блатно кокиче там вече няма.
„И това е направено, малко или много, за да се окрупни една земя, която се намира зад плажа, с цел тя да бъде продадена в последствие”, смята Атанас Русев - наемател на плаж Корал.
Въпреки че еколози и концесионерите на плажа наемат ботаник, който в научен доклад установява популация от блатно кокиче, земята е продадена.
„2002 година става една сделка с 130 декара земя, която общината продава по 7 долара на кв. метър на фирма "Витатур инвест", основана от бургаски бизнесмени, сред които е Димитър Николов - настоящият кмет на Бургас от политическа партия ГЕРБ. Тогава господин Николов е общински секретар на партия СДС”, разказва Атанас Чобанов.
За bTV кметът на Бургас потвърди, че преди осем години е един от собствениците на фирма "Витатур инвест", но отрече да е участвал в договарянето на условията, при които компанията придобива земята зад плажа Корал. Срещу цената от 7 долара на квадратен метър "Витатур инвест" е задължена да построи ваканционно селище до три години след сделката.
„Тези инвестиции не се правят. В договорите, които са сключвани от кмета Петко Арнаудов няма клауза за разваляне на сделката и земята се препродава на свързани фирми няколко пъти, докато се кешират по сметките, които направихме от сметките, с които разполагаме, между 30 и 40 милиона евро. Всяка от тези фирми е със съсобственик, управител или акционер от оригиналната фирма "Витатур инвест" АД. За три години - това прави 4 000% печалба, спрямо вложените 1 милион долара, вложени за закупуването на тези 130 декара”, пояснява Чобанов.
Краен купувач на 90 декара от земята е една от четирите най-големи електрически компании в света - испанската "Ибердрола имобилиария". Според официалната страница на проекта, компанията трябва да изгради курортен комплекс с името "Корал бийч елит" на стойност 44,6 млн. евро.
Атанас Чобанов твърди, че след сделката със земята зад Корал, в община Царево зачестява отстъпването на право на строеж върху общинска собственост. Това потвърждава и Радостин Диков, който също подава молба като нуждаещ се. Според официалните документи на общината, много социално слаби семейства получават право да построят собствен дом върху общинска земя. В списъците обаче има и хора, свързани с общинската администрация.
Валентина Василева получава право на близо 1 000 кв. м. застроена площ срещу 35 700 лева, което прави около 18 евро на квадратен метър. На повечето къщи по улиците обаче има обяви за продажба на имоти. Екипът ни получи предложение да си купи апартамент от 80 квадрата на цена между 650 и 1 100 евро за квадрат.
„Доста от общинските съветници и приближени на тях и на местната власт така са си обособили едно доста приятно ново кварталче”, смята жителят на Царево Радостин Диков.
„Аз не виждам защо нашите жители да не заслужават да имат по 900 квадрата застроена площ! Всичките заслужават! Независимо дали съм аз... Всички!”, заяви Валентина Василева, директор на дирекция в община Царево
Радостин Диков обаче не получава право на строеж. Според него има хора, които не са по-нуждаещи се от него, но въпреки това са одобрени от общинския съвет. За разлика от апартаментите на бившата шефка на СДС Царево, къщата на Донка и Петра Йовнови не е с изглед към морето. Сегашният секретар на община Царево, Стоян Йовнов е кмет на Царево от 1996 до 1999 година. Въпреки твърденията на служителите на общината, че скандалът с отстъпеното право на строеж е начало на предизборна кампания, има хора, които не са убедени в прозрачността на сделките.
Кои са другите, близки до властта, получили право на строеж край морето? Колко големи са и как изглеждат имотите им? Наистина ли получилите право на строеж са най-нуждаещите се? Всички гледни точки по тази и по другите теми, разисквани по време на живото включване от Царева, можете да видите в първа, втора и трета част на предаването.