Все повече майки решават да изоставят децата си в институция заради кризата, сочат данните на Агенцията за закрила на детето. В повечето случаи причините са чисто финансови, но не са редки и случаите на изоставяния заради проблеми в семейството.

23-годишната Таня Близнакова е израснала в Дом за сираци в Пловдив. Иска да избяга от възможността да чертае същия път, по който е преминало детството й, но ужасно я е страх. И въпреки това, притисната от обстоятелствата, малко преди раждането решава да остави детето си.

"Реших да я изоставя, защото нямах къде да отида, нямах средства да я издържам, но след като поговорих със Светла, реших да си я оставя”, сподели Таня Близнакова.
Светла Иванова е социалният работник от Националния център по превенция на изоставянията, който убеждава Таня да задържи детето си.

"Това е един успешен за мен случай, поговорихме и й казах, че няма да е сама. Емоцията при нея беше много силна, тя много го обичаше това дете още в родилното, но притисната от обстоятелствата е решила да го остави”, разказа Светла.

От началото на годината в една от най-големите болници в града МБАЛ-Пловдив има 5 изоставени бебета след раждането и двойно повече заявени желания за това.

"Явно има несигурност, защото майчинството е нещо неосъзнато в момента на раждането. Животът е труден и много хора по чисто материални причини не могат да гледат децата”, каза д-р Диана Аргирова - началник отдел "Новородени и недоносени деца" МБАЛ - Пловдив.

Амбицията на Агенцията за закрила на детето е до 3 години в България да бъдат закрити домовете за деца с увреждания, а в следващите 15 години да изчезнат всички домове за сираци. За тази цел за работа по програми правителството отделя 40 млн. лв.и отделно 28 млн. лв за услуги и квалификация на кадри.