Врачки, екстрасенси и гадатели ще практикуват уменията си при нови, по-строги правила. В закон ще бъде записано, че тези хора вече няма да могат да си присвояват званието психотерапевт, за да привличат клиенти.
Според проекта, за да се наречеш психотерапевт, ще трябва да си преминал през обучение, което продължава от 5 до 7 години.
Обучението ще става само в лицензирани школи. Идеята е държавни служители и спецагенти да не стават психотерапевти, за да не злоупотребяват с тайните на клиентите си. Под ударите на закона ще попаднат и гадателите, които се подвизават като мними психотерапевти.
„Ако някой иска да се презентира като врачка или екстарсенс, аз съм последният човек, който може да му забрани. Важното е да не се презентират като психотерапевти, защото злоупотребяват с доверието на хората”, категоричен бе Георги Антонов, председател на Българската асоциация по психотерапия.
От Асоциацията на психотерапевтите още не са решили дали ще се наказват лъжетерапевтите.
В Австрия например глобите достигат 3500 евро.
Някои ясновидци приемат идеята за закона с отворено сърце. Рени Анастасова, която е дипломиран психолог, открила способностите след катастрофа. Казва, че колеги се пишат психотерапевти за имидж и така се възползват от личните тайните на хората.
„Ще се предотврати възползването от човешката нищета, мизерята и болката - точно от това се възполват казаните колежки в кавички”, смята Анастасова.
Гадателите и ясновидци вече ще бъдат наблюдавани зорко и от Националта агенция по приходите.
Те вече ще трябва да издават касови бележки. Три касови апарата на обекти, в които се гадае и се вижда в бъдещето, вече имат дистанционна връзка с НАП.